Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 07/05/2015

travel

Ceny połączeń w roamingu

Jeśli w UE korzystasz ze swojego telefonu za granicą (dzwoniąc, wysyłając SMS-y czy surfując w sieci), pamiętaj o tym, że Twojemu operatorowi sieci komórkowej nie wolno przekroczyć określonego pułapu cenowego.

W całej UE obowiązuje tzw. eurotaryfa roamingowa English ograniczająca koszty tego rodzaju usług i uniemożliwiająca stosowanie zbyt wysokich cen.

Maksymalne stawki za rozmowy, SMS-y i połączenie z internetem (pobieranie danych) są następujące:

 

1 lipca 2012 r.

1 lipca 2013 r.

1 lipca 2014 r.

Połączenia głosowe wykonane za granicą (cena za minutę)

0,29 euro

0,24 euro

0,19 euro

Połączenia głosowe odebrane za granicą (cena za minutę)

0,08 euro

0,07 euro

0,05 euro

Wiadomość tekstowa wychodząca (cena za jednego SMS-a)

0,09 euro

0,08 euro

0,06 euro

Internet (pobieranie danych, na MB*)

0,70 euro

0,45 euro

0,20 euro

* Limit cenowy obowiązuje od MB, ale zapłacisz od wykorzystanych KB.
Ceny nie zawierają podatku VAT.

Te limity cenowe są takie same dla wszystkich – chyba że zdecydujesz się na inną konkretną usługę lub pakiet. Oczywiście operator może zaproponować Ci niższe stawki, więc warto szukać tańszych ofert.

Szczegółowych informacji dotyczących konkretnego kraju udzieli Ci krajowy organ regulacyjny English.

Informowanie o cenach

Kiedy przekraczasz granicę państwową na terytorium UE, Twój operator ma obowiązek poinformować Cię SMS-em o stawkach, jakie zapłacisz w kraju, do którego wjeżdżasz, za połączenia wychodzące i przychodzące, za SMS-y oraz za korzystanie z internetu (pobieranie danych).

Ochrona przed wysokimi rachunkami

Aby chronić klientów przed astronomicznymi rachunkami za transmisję danych w roamingu, wprowadzono pewne ograniczenia – po przekroczeniu progu 50 euro (lub równowartości tej kwoty w innej walucie), usługa transmisji danych w roamingu zostanie wyłączona, oczywiście o ile klient nie ustalił z operatorem innego limitu. Kiedy wyczerpane zostanie 80 proc. ustalonego limitu, zostaniesz o tym poinformowany.

Prawdziwa historia

Nigdy więcej niemiłych niespodzianek!

Aniko jest Węgierką. Na swoim smartfonie ma dużo aplikacji, między innymi do odtwarzania muzyki i do obsługi serwisów społecznościowych. Do tego dochodzą jeszcze mapy, z których korzysta, żeby znaleźć sklep lub restaurację. Kiedy była na wakacjach w Grecji, zapomniała wyłączyć automatyczne aktualizacje. Nie musi się jednak obawiać tego, że po powrocie do domu otrzyma wysoki rachunek – o ile nie ustaliła z operatorem innych warunków, koszty jej połączeń w roamingu są automatycznie blokowane na poziomie 50 euro (plus VAT).

Co robić na wypadek problemów

Jeśli podejrzewasz, że operator naruszył przepisy regulujące opisane ceny i warunki usług w roamingu:

  • skontaktuj się z operatorem lub sprzedawcą, powiedz mu, do czego masz prawo i jakie obowiązki na nim spoczywają English – poproś, aby rozwiązał problem, ponieważ w przeciwnym razie będziesz musiał podjąć dalsze kroki
  • jeśli nie satysfakcjonuje Cię reakcja operatora, skontaktuj się z właściwym krajowym organem regulacyjnym English. Może on pomóc w rozstrzygnięcia sporu. Istnieją już specjalne procedury, dzięki którym można to zrobić uczciwie i szybko. Jest to również instytucja, do której możesz złożyć skargę dotyczącą warunków umowy, jakości usług, dostępu do sieci i usług roamingowych.

Prawdziwa historia

Nie daj się oszukać!

Kiedy Birgit wróciła do rodzinnej Danii z wakacji we Włoszech i znalazła rachunek telefoniczny, wpadła w szok. Okazało się, że korzystanie ze smartfona za granicą kosztuje fortunę! Zaraz skontaktowała się ze swoim operatorem, wyjaśniła mu, że zgodnie z unijnymi przepisami musi on przestrzegać maksymalnych cen, i poprosiła o nową fakturę. Wkrótce otrzymała nową, odpowiednio skorygowaną fakturę.

Pomoc i porady

Pomoc i porady

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

krajowym organem regulacyjnym

W razie problemów lub wątpliwości związanych z limitami cenowymi, skontaktuj się z krajowym organem regulacyjnym w tym kraju UE, w którym ma swoją siedzibę Twój operator telefonii komórkowej