Naršymo kelias

Spausdinti šį puslapį

DUK - Pirkiniai


Čia pateikti Europos vartotojų konsultacijų tarnybai užduoti klausimai ir jos atsakymai. Ar ir jūs turite klausimų? Susisiekite su artimiausiu Europos vartotojų centru. English

Valiuta ir PVM

 • Ar turiu mokėti PVM už kitose ES šalyse perkamas prekes?

  TAIP - Įsigyti neapmokestintų prekių (pavyzdžiui, oro uostuose) gali tik ne ES šalių piliečiai, keliaujantys į ES nepriklausančias šalis. ES piliečiai privalo mokėti PVM, net jei jie apsiperka kitose ES šalyse.

  Nuo PVM kartais atleidžiama kitoje ES šalyje perkant automobilį.

 • Ar visose ES šalyse galima mokėti eurais?

  NE - Šiuo metu ES yra 28 valstybės narės, bet euras naudojamas tik 18-oje šalių: Austrijoje, Belgijoje, Kipre, Estijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Airijoje, Italijoje, Latvija, Liuksemburge, Maltoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje.

  Ateityje eurą numačiusios įsivesti ir kitos šalys.

Pirkinio atsisakymas

 • Gavusi iš baldų parduotuvės kvietimą, nuėjau į ją ir pasirašiau pirkimo sutartį. Bet dabar persigalvojau. Ar galiu atšaukti užsakymą?

  Tik tuo atveju, jei su tuo sutinka pardavėjas. Nors į parduotuvę buvote pakviesta paštu, sutartį pasirašėte parduotuvėje, todėl ji yra teisiškai galiojanti. Apie tai, kokiomis sąlygomis galite atšaukti užsakymą (jei tai apskritai įmanoma), parašyta sutartyje smulkiomis raidėmis.

Remontas, keitimas, pinigų grąžinimas

 • Gyvenu Jungtinėje Karalystėje, bet nusipirkau  fotoaparatą Ispanijoje. Deja, jis neveikia. Ką turėčiau daryti?

  Pagal ES taisykles dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska prekės turi būti tokios, kaip nurodyta jų apraše, tinkamos naudoti pagal jų paskirtį, būti tenkinamos kokybės ir gerai veikti.

  Jei dar turite čekį su pardavėjo duomenimis, turėtumėte su juo susisiekti, paaiškinti problemą ir paprašyti pataisyti arba pakeisti fotoaparatą. Jei to padaryti nebūtų galima, turėtumėte paprašyti grąžinti pinigus.

  Jei iš pardavėjo tenkinamo atsakymo negautumėte, galite kreiptis į savo šalies arba šalies, kurioje įsigijote prekę, Europos vartotojų centrą English.

 • Ispanijos prekiautojas, iš kurio įsigijau neveikiantį fotoaparatą, pasirengęs jį pataisyti, bet kas turėtų apmokėti prekės gabenimo išlaidas?

  Pagal ES teisę dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska per dvejų metų teisinės garantijos laikotarpį prekės su defektais turi būti pataisomos arba pakeičiamos, o vartotojui tai turi nieko nekainuoti.     Taigi, visas gabenimo išlaidas (sugedusios prekės siuntimo pardavėjui ir pataisytos prekės siuntimo jums) iš principo turėtų padengti pardavėjas.  

  Tačiau pardavėjas gali nuspręsti patikrinti, ar fotoaparatas iš tiesų buvo su defektais jo pirkimo metu. Tokiu atveju už prekės grąžinimą pardavėjui gali tekti susimokėti jums patiems. Jei pardavėjas patvirtintų, kad prekė buvo su defektais, galėsite paprašyti, kad jis kompensuotų siuntimo išlaidas.

 • Iš namuose apsilankiusio prekiautojo nusipirkau virtuvės baldų komplektą, tačiau man buvo atvežta tik jo dalis. Ką turėčiau daryti?

  Prekėms, kurias įsigyjate prekiautojui lankantis jūsų namuose, darbovietėje arba renginyje, organizuojamame ne įprastinėse prekiautojo verslo patalpose, taikomos specialios ES taisyklės dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska.

  Pirmiausia patikrinkite prekės tiekimo sąlygas – jos nurodytos jūsų sutartyje. Jei tiekimo laikotarpis pasibaigęs, pateikite prekiautojui raštišką skundą. Jei prekiautojas įsisteigęs kitoje ES šalyje, susisiekite su savo šalies Europos vartotojų centru English.

 • Neveikia mano naujas telefonas. Į ką turėčiau kreiptis – prekiautoją ar gamintoją?

  Tai priklauso nuo to, kuria iš dviejų prekės garantijų dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska norite naudotis – teisine ar prekybos.

  Pardavėjas privalo laikytis teisinės garantijos įsipareigojimų. Teisinė garantija galioja dvejus metus ES įsigytoms prekėms.

  Prekiautojas arba gamintojas taip pat jums gali suteikti prekybos garantiją. Jos naudojimo sąlygos paaiškintos jūsų sutartyje. Gamintojo prekybos garantija jums gali būti naudingesnė nei teisinė garantija. Prekybos garantija nepakeičia dvejų metų teisinės garantijos. Jei pirkdami prekę gaunate vienerių metų prekybos garantiją, turite teisę naudotis ir dvejų metų teisine garantija. Praėjus ne daugiau kaip dvejiems metams po prekės įsigijimo,  naudodamiesi teisine garantija galite reikalauti, kad prekiautojas atlygintų žalą.

 • Nusipirkau drabužių spintą, bet vienerios iš jos durų gerai neužsidaro. Išleidau daug pinigų ir norėčiau, kad pardavėjas man ją pakeistų. Tačiau jis tai padaryti atsisako ir vietoj to siūlo pataisyti durų vyrį. Ar negaliu pats pasirinkti – pataisyti spintą ar ją pakeisti?

  TAIP - Turite teisę pats pasirinkti – kad prekiautojas pataisytų prekę su defektais arba kad ją pakeistų (nebent jūsų pasirinkimas būtų neįmanomas arba neproporcingai daug kainuotų pardavėjui). Jei prekės defektas yra nedidelis – kaip šiuo atveju – pasirinkimas pataisyti prekę būtų greičiausias sprendimas.

 • Prekės, kurias nusipirkau internetu, man nebuvo pristatytos (buvo pristatytos apgadintos). Ką turėčiau daryti?

  Pirkdami prekes internetu, turite tokias pat teises kaip pirkdami parduotuvėje:          

  • jei nupirktos prekės yra netenkinamos kokybės, turite teisę reikalauti, kad jums jas pataisytų, pakeistų, grąžintų už jas pinigus arba sumažintų jų kainą – nelygu, kokios aplinkybės;
  • visa apie prekes arba paslaugas suteikta informacija turi būti tiksli ir neklaidinanti. Jei jums buvo suteikta neteisinga arba klaidinanti informacija, galite reikalauti grąžinti pinigus.

  Susipažinkite su sąlygomis ir prekių grąžinimo politika prekiautojo tinklavietėje. Susisiekite su juo, paaiškinkite problemą ir paklauskite, kaip būtų galima ją išspręsti. Jei negautumėte jus tenkinančio atsakymo, o prekiautojas įsisteigęs ES, susisiekite su savo šalies Europos vartotojų centru English.

 • Prieš keletą mėnesių nusipirkau naują odinę sofą, bet dabar ji pradėjo blukti. Pardavėjas tvirtina, kad tai dėl mano prakaito. Man tai atrodo absurdiška. Ką turėčiau daryti?

  Pagal ES teisę kiekviena nauja prekė, įsigyta iš oficialaus ES prekiautojo, turi dvejų metų garantiją dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Per šį dvejų metų laikotarpį pardavėjas atsakingas už bet kokį prekės defektą – turite galėti naudotis sofa be jokių trūkumų.

  Vis dėlto oda yra labai delikati medžiaga, kurią gali lengvai sugadinti prakaitas arba netinkamos valymo priemonės. Tokiais atvejais, kai perkate prekę, pardavėjas privalo jus informuoti, ar jai reikia ypatingos priežiūros.

 • Prieš tris mėnesius nusipirkau  televizorių, bet dabar jis neveikia. Nebepasitikiu jį man pardavusia parduotuve. Ar galiu reikalauti grąžinti pinigus?

  NE, NE IŠ KARTO - Pagal ES teisę prekiautojas turi pataisyti arba pakeisti jūsų televizorių, nelygu kaip pats nuspręsite. Jei to padaryti būtų neįmanoma (pavyzdžiui, jei tai labai ilgai užtruktų arba jei tai labai brangiai kainuotų pardavėjui), galite reikalauti, kad jums grąžintų pinigus.

 • Truputį daugiau kaip prieš metus nusipirkau telefoną, bet dabar jis sugedo. Prekiautojas atsisako jį sutaisyti nemokamai. Ar galiu pasinaudoti dvejų metų teisine garantija?

  Teisinė garantija galioja dvejus metus visoje ES, bet tam tikromis sąlygomis.

  Teisinė garantija galioja, jei prekė buvo su defektais jau jos tiekimo metu ir šie defektai paaiškėjo per dvejų metų laikotarpį. Vis dėlto svarbiausias yra šešių mėnesių laikotarpis po prekės įsigijimo:

  • jei per šį laikotarpį išryškėtų koks nors trūkumas, bus laikoma, kad prekė buvo su defektais jau jos tiekimo metu. Tokiu atveju prekiautojas turi nemokamai pataisyti arba pakeisti jūsų telefoną (arba grąžinti pinigus, jei pataisyti arba pakeisti neįmanoma);
  • jei šešių mėnesių laikotarpis pasibaigęs, tebegalite prekiautoją laikyti atsakingu už defektus dvejus garantinius metus. Jei prekiautojas su tuo nesutiktų, turėsite įrodyti, kad prekė turėjo defektų jau jos tiekimo metu. Tai padaryti dažnai yra sudėtinga ir jums gali tekti pasisamdyti techninį ekspertą.

Garantijos

 • Kada pradeda galioti dvejų metų teisinė garantija?

  Dvejų metų teisinės garantijos laikotarpis prasideda tą dieną, kai gaunate nusipirktą prekę. Jei iš parduotuvės išeinate su nusipirkta preke, garantinis periodas prasideda tą dieną. Jei už prekę sumokėjote, bet ji jums pristatoma vėliau, dvejų metų garantinis laikotarpis prasideda tą dieną, kai jums pristatoma prekė.

  Todėl turite išsaugoti visus pirkimo čekius ir pristatymo raštus.

 • Šiek tiek daugiau nei prieš metus pirktas mano kompiuteris jau nebeveikia. Prekiautojas pripažįsta, kad jis su defektais, bet atsisako jį pataisyti nemokamai, nes gamintojo garantija galioja tik vienerius metus. Ką turėčiau daryti?

  Jūsų prekiautojas turi omenyje jūsų kompiuterio prekybos garantiją. Ji neturi nieko bendra su teisine garantija, už kurią atsakingas prekiautojas ir kuri galioja dvejus metus.

  Jei prekiautojas pripažįsta, kad kompiuteris turi defektų, jis privalo jį nemokamai pataisyti arba pakeisti. Jis turi dėl to susitarti su gamintoju.

Paslaugų pirkimas

 • Noriu nusipirkti skalbimo mašiną Vokietijos interneto svetainėje, bet niekaip negaliu rasti prekiautojo kontaktinių duomenų. Ar tai normalu?

  NE - Pagal teisės aktus prekiautojas privalo interneto svetainėje nurodyti pagrindinę įmonės informaciją, kad jūs galėtumėte ją rasti, jei kiltų problemų. Pagrindinė informacija – tai įmonės pavadinimas, registracijos numeris, adresas (ne tik pašto dėžutė), e. pašto adresas ir telefono numeris.

Grąžinimas ir atšaukimas

 • Prieš penkias savaites užsisakiau internetu retą knygą. Ją nupirkau savo vyrui jo gimtadienio proga, bet gimtadienis jau praėjo, o knygos vis dar negavau. Ką daryti?

  Jei užsakyta prekė nepristatoma per 30 dienų, galite atšaukti užsakymą. Jei už ją jau sumokėjote, prekiautojas privalo per 30 dienų grąžinti jums pinigus.

 • Užsisakiau kompaktinį diską, bet jo negavau. Susisiekiau su pardavėju, bet jis tvirtina, kad tai pašto, o ne jo atsakomybė. Ar jis teisus?

  NE - Už pirkinio tiekimą yra atsakingas pardavėjas. Jis privalo susisiekti su tiekimo tarnyba ir įrodyti, kad prekė buvo pristatyta. Jei pardavėjas to įrodyti negali, jis turi išsiųsti prekę iš naujo arba grąžinti pinigus.

Remontas, keitimas, pinigų grąžinimas

 • Internetinėje parduotuvėje nusipirkau gitarą, bet ji man buvo pristatyta apgadinta. Pardavėjas nenori nei atsiųsti naujos gitaros, nei grąžinti pinigų. Jis tvirtina, kad už gitaros apgadinimą atsakingas ne jis, bet transporto įmonė. Ar jis teisus?

  NE - Už pirkinio tiekimą yra atsakingas pardavėjas. Jis turi pataisyti gitarą, pakeisti ją kita arba grąžinti jums pinigus.


  Kad nebūtumėte apkaltinti prekės sugadinimu, gavę prekę visada patikrinkite jos būklę tiekėjo akivaizdoje.

 • Prekės, kurias užsisakiau internetu, man nebuvo pristatytos (arba atvežtos apgadintos). Ką daryti?

  Pirkdami internetu turite tokias pačias teises kaip pirkdami parduotuvėje:

  • jei nupirktos prekės yra netenkinamos kokybės, galite reikalauti, kad jas pataisytų, pakeistų naujomis, kad jums grąžintų už jas pinigus arba kad sumažintų jų kainą – nelygu, kokios aplinkybės;
  • visa apie prekes arba paslaugas suteikta informacija turi būti tiksli ir neklaidinanti. Jei jums buvo suteikta neteisinga arba klaidinanti informacija, galite reikalauti grąžinti pinigus.

  Susipažinkite su sąlygomis ir prekių grąžinimo politika prekiautojo interneto svetainėje. Susisiekite su juo, paaiškinkite problemą ir paklauskite, kaip būtų galima ją išspręsti. Jei negautumėte jus tenkinančio atsakymo, o prekiautojas įsisteigęs ES, susisiekite su savo šalies Europos vartotojų centru English.

 • Spausdintuvas, kurį nusipirkau prieš keturias savaites vienoje interneto svetainėje, ką tik sugedo. Ką turėčiau daryti?

  Turite tokias pačias vartotojo teises kaip pirkdami parduotuvėje, t. y. jūsų naujai prekei galioja dvejų metų garantija.

  Jei spausdintuvas sugedo per šešis mėnesius po jo pristatymo dienos, susisiekite su pardavėju. Jis turi jį pataisyti arba pakeisti, o jei tai neįmanoma – grąžinti jums pinigus. Jei spausdintuvas sugedo praėjus šešiems mėnesiams po jo pristatymo, turite įrodyti, kad tai atsitiko ne dėl jūsų kaltės. Tai padaryti gali būti sudėtinga.

Aukcionų svetainės

 • Elektroniniame aukcione nusipirkau kavos aparatą, bet jis neveikia. Ką daryti?

  Nusipirkę gaminį iš privataus asmens neturite teisės jo atsisakyti po to, kai jis jums pristatomas. Neturėsite ir teisinės garantijos, kurią suteikia oficialūs prekiautojai.

  Tokiu atveju turite remtis pirkimo metu turima informacija. Jei prekė, kurią nusipirkote, neatitinka aprašo, galite ją grąžinti ir paprašyti, kad jums atiduotų pinigus.

  Kad išvengtumėte nemalonių siurprizų, nebijokite privatiems pardavėjams užduoti klausimų.

 • Kokias teises turiu pirkdamas prekes elektroniniame aukcione?

  Elektroniniai aukcionai ir internetinės parduotuvės skiriasi daugeliu atžvilgių.

  Pirkdami prekes elektroniniame aukcione, nebūtinai esate apsaugotas nuotolinės prekybos teisės aktais Deutsch English español français italiano. Aukcionams šie ES teisės aktai netaikomi, bet kai kurios šalys į nuotolinės prekybos teisės aktų taikymo sritį įtraukė ir elektroninius aukcionus.

  Jei elektroniniame aukcione perkate prekę ne iš įmonės, bet iš privataus asmens (kaip tai dažnai pasitaiko), jūsų sandoriui vartotojų apsaugos teisės aktai dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska netaikomi. Vartotojų apsaugos teisės aktai taikomi tokiems sandoriams, kai privatus asmuo perka prekes iš prekiautojo, atstovaujančio verslui, pramonei ar profesijai, o ne kai du individualūs asmenys atstovauja savo interesams.

  Vis dėlto visose geros reputacijos elektroninių aukcionų svetainėse užtikrinama tam tikra pirkėjų apsauga ir pateikiama įvairiausių patarimų, kaip saugiai pirkti jų svetainėje.

Sauga

 • Noriu nusipirkti skalbimo mašiną Vokietijos interneto svetainėje, bet niekaip negaliu rasti prekiautojo kontaktinių duomenų. Ar tai normalu?

  NE - Pagal teisės aktus prekiautojas privalo interneto svetainėje nurodyti pagrindinę įmonės informaciją, kad jūs galėtumėte ją rasti, jei kiltų problemų. Pagrindinė informacija – tai įmonės pavadinimas, registracijos numeris, adresas (ne tik pašto dėžutė), e. pašto adresas ir telefono numeris.

 • Prekiautojas internetu prašo, kad pateikčiau išsamius asmens duomenis. Ar turėčiau dėl to nerimauti?

  Kad galėtumėte pirkti internetu, turite prekiautojui suteikti tam tikrus asmens duomenis (paprastai savo vardą ir pavardę, adresą ir banko duomenis). Tačiau interneto svetainėje turi būti nurodyta, kaip bus saugomi jūsų asmens duomenys.

  Svetainėje turite turėti galimybę atsisakyti, kad jūsų duomenys būtų renkami, ir nurodyti, kad nenorite, jog jūsų kontaktiniai duomenys būtų naudojami kitais nei susijusio sandorio tikslais. Tai paprastai galima padaryti pažymėjus atitinkamą langelį užsakymo formoje.

Banko sąskaitos atidarymas

 • Naršydamas internete, radau įdomų Prancūzijos banko pasiūlymą atidaryti einamąją sąskaitą. Kuo būtų naudinga atidaryti einamąją sąskaitą kitoje ES šalyje? Ar yra kokios nors rizikos?

  Kaip ES gyventojas, turite teisę pirkti prekes ir paslaugas bet kurioje ES šalyje. Tačiau bankai gali patys nuspręsti, ar suteikti jums banko sąskaitą.

  Turite atidžiai išanalizuoti, ką reikštų praktikoje turėti banko sąskaitą užsienyje. Pavyzdžiui, kai kurie darbdaviai gali reikalauti, kad turėtumėte vietinę banko sąskaitą, į kurią jie galėtų mokėti jums atlyginimą. Jus dominantis Prancūzijos bankas gali reikalauti, kad turėtumėte adresą Prancūzijoje.

  Kad galėtumėte atidaryti banko sąskaitą, jums gali tekti ateiti į banką pačiam, kad įrodytumėte savo tapatybę. Jei jūsų sąskaita yra užsienyje, gali ilgiau trukti kai kurios įprastinės banko operacijos. Be to, gali būti sudėtingiau pateikti skundą.

Kasdieninės bankininkystės paslaugos

 • Atostogaudama Jungtinėje Karalystėje iš bankomato išsiėmiau 100 svarų sterlingų. Naujausiame banko sąskaitos išraše nurodyta, kad už šį pinigų išėmimą buvau apmokestinta. Ar tai legalu?

  TAIP - Legalu. Jei išsiimate pinigų ne eurais, bet kita valiuta, sandoryje dalyvaujantys bankai gali jus apmokestinti.

  Jei kitoje ES šalyje išsiimate pinigų eurais, bankas negali reikalauti, kad mokėtumėte daugiau nei už tokios pačios rūšies nacionalinį sandorį.

 • Gyvenu Belgijoje. Noriu nusipirkti skalbimo mašiną iš Vokietijos prekiautojo. Ar turėsiu mokėti banko mokesčius, jei mokėsiu banko pervedimu?

  Jei suma mažesnė kaip 50 000 eurų, tarptautiniai banko pervedimai eurais Europos Sąjungoje nekainuos daugiau nei nacionaliniai pervedimai iš vienos sąskaitos į kitą.

  Todėl pervesdami pinigus Vokietijos prekiautojui neturėsite mokėti daugiau nei pervesdami pinigus į banko sąskaitą Belgijoje. Nepamirškite savo bankui nurodyti prekiautojo banko sąskaitos BIC ir IBAN kodų. Kitaip gali tekti mokėti papildomus mokesčius.

 • Kiek turėsiu sumokėti už pinigų pervedimą iš savo sąskaitos į sąskaitą kitoje ES šalyje?

  Iš jūsų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau, nei už nacionalinį pervedimą jūsų šalyje.

  Mokesčiai už mokėjimą įvairiuose bankuose yra skirtingi.  Taikomas tik vienas teisinis reikalavimas: mokestis už pervedimą į kitą ES šalį negali būti didesnis nei nacionalinis mokestis už tokios pačios rūšies pervedimą šalies viduje  (jei pervedama mažesnė kaip 50 000 eurų suma).

 • Koks mokestis taikomas naudojantis bankomatu užsienyje?

  Jei turite banko sąskaitą eurais ir norite kitoje ES šalyje išsiimti iš bankomato eurų, neturėsite mokėti daugiau kaip išsiimdami pinigų savo šalyje.

  Jei norite iš bankomato išsiimti pinigų ne eurais (Danijos kronomis, svarais sterlingais ir kt.), turėsite mokėti papildomus mokesčius.

 • Mano įmonės privačių pensijų sistemą valdo kitoje ES šalyje įsteigtas pensijų fondas. Ar mano pensija yra saugi?

  TAIP - Įmonės, naudodamosi ES bendrosios rinkos privalumais, pensijų fondus gali steigti kitose ES šalyse. Tai joms gali padėti sutaupyti lėšų ir mokėti jums didesnę pensiją.

  Kad užtikrintų didelį jūsų pensijų saugumo lygį, pensijų fondai – nesvarbu, ar jie būtų įsteigti jūsų, ar kitoje ES šalyje – turi laikytis griežtų atsargumo taisyklių. ES investavimo taisyklėmis, pavyzdžiui, reikalaujama, kad pensijų fondai jūsų pinigus investuotų taip, kad gautumėte iš to kuo daugiau naudos.

Kreditai, paskolos ir įkeitimas

 • Kartu su žmona norime nusipirkti namą Belgijoje (ji ten dirba). Tačiau bankas, svarstydamas mūsų pateiktą hipotekos paskolos prašymą, neatsižvelgia į mano atlyginimą (aš dirbu Prancūzijoje). Ar tai nėra neteisėta diskriminacija?

  Priimdami komercinius sprendimus, ar patenkinti jūsų hipotekos paskolos prašymą, bankai ES atsižvelgia į paskolos rizikos dydį.

  Bankai negali diskriminuoti ES piliečių dėl jų pilietybės.  Tačiau jei jūsų gyvenamoji vieta, pajamų šaltinis  ir  užstatytinos nuosavybės vieta nėra vienoje šalyje, tai gali tapti kliūtimi norint gauti paskolą.

Draudimas

 • Pirkdamas užsienyje namą, nusipirkau ir turto nuosavybės teisės draudimą. Mano šalyje turto nuosavybės teisės draudimu padengiamos teisinės išlaidos, jei kyla problemų dėl nuosavybės pripažinimo. Mano naujo namo draudimo sutartyje jokių specialių nuostatų dėl teisinių išlaidų nėra. Ar jos įtrauktos?

  NEBŪTINAI. Daugelyje ES šalių turto nuosavybės teisės draudimas ir teisinių išlaidų draudimas yra du atskiri draudimai. Kad būtų padengiamos jūsų teisinės išlaidos, jums gali tekti apsidrausti papildomu draudimu.

Pagalba