Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt
Evropa slaví! - 50. výročí Římské smlouvyPřeskočit lištu s výběrem jazyků (klávesnicová zkratka =2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročí > Aktuality a sdělovací prostředky > Článek

Turínské graffiti připomíná 50. výročí evropské integrace

Turínské graffiti připomíná 50. výročí evropské integrace
Umělci při práci

06/07/07

Pouliční umělci vyzdobili šedivé městské zdi uměleckými výtvory inspirovanými základními hodnotami EU.

Akce Segni d'Europaitaliano (it) (Znamení Evropy) patřila v rámci letošních bohatých oslav Dne Evropy bezpochyby k těm nejoriginálnějším. Díky této akci, již ve dnech 7. až 9. května společně uspořádaly město Turínitaliano (it), sdružení na podporu graffiti a jiného pouličního umění il Cerchio e le Gocceitaliano (it) a básníci ze sdružení Opiemme, ožily tři zchátralé turínské zdi. Nyní je zdobí barvy a inspirující výroky významných mužů a žen, včetně těch, kteří stáli u zrodu EU.

Heslem akce by mohl být slavný výrok profesora Keatinga z filmu Společnost mrtvých básníků: „Bez ohledu na to, co vám kdo říká, slova a myšlenky dokáží změnit svět.“ Myšlenková debata se tak díky umění dostává ze „slonovinových věží“ evropských institucí přímo na ulici.

Použité citace, které mají vyjadřovat myšlenky mládeže týkající se Evropy, vybrali žáci na semináři, který se konal pod vedením mladého básníka. Vybrány byly například výroky Jeana Monneta, Alberta Einsteina, svatého Augustina, Williama Faulknera a mnoha dalších.

„Organizace byla velmi náročná,“ uvedl Danzio Bonavia ze sdružení il Cerchio e le Gocce. „Ale setkali jsme se s velkým entuziasmem ze strany představitelů města, kolemjdoucích a místních podniků. Nyní doufáme, že se z graffiti stane jedna z turistických atrakcí města.“ Svým přístupem k pouličnímu umění dokázal Turín, že Einsteinův známý výrok „Je snazší rozbít atom než předsudky“ vždy neplatí.

Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt | Začátek stránky