Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Artykuł

Graffiti na murach Turynu na pięćdziesięciolecie UE

Graffiti na murach Turynu na pięćdziesięciolecie UE
Artyści przy pracy

06/07/07

Aby uczcić 50. urodziny UE uliczni artyści ozdobili odrapane mury miasta napisami, dla których inspiracją były wartości UE.

Wśród wielu wydarzeń organizowanych w tym roku z okazji dnia Europy, „Znaki Europyitaliano (it) są bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów. Projekt zorganizowało w dniach 7-9 maja miasto Turynitaliano (it) oraz il Cerchio e le Gocceitaliano (it), stowarzyszenie promujące graffiti i sztukę uliczną, we współpracy z poetami z Opiemme. Trzy przygnębiające mury w tym włoskim mieście zyskały nowe oblicze, pełne kolorów i inspirujących wypowiedzi ojców-założycieli UE i innych znamienitych postaci.

„Bez względu na to, co jeszcze usłyszycie, słowa i idee mogą zmieniać świat” (wypowiedź profesora Keatinga ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”) – oto przesłanie płynące z rysunków graffiti stworzonych na pięćdziesięciolecie UE. Projekt sprowadził debatę o Europie z unijnej wieży z kości słoniowej prosto na ulicę.

Cytaty mające wyrazić to, co młodzi myślą o Europie wybrano spośród wypowiedzi Jeana Monneta, Alberta Einsteina, Świętego Augustyna, Williama Faulknera oraz wielu innych na warsztatach, w których udział wzięli uczniowie oraz młody poeta.

„Projekt był trudny do zrealizowania”, powiedział Danzio Bonavia ze stowarzyszenia il Cerchio e Le Gocce. „Spotkał on się on z dużym entuzjazmem władz miasta, przechodniów i lokalnych przedsiębiorstw. Teraz mamy nadzieję, że graffiti stanie się nową atrakcją dla odwiedzających miasto turystów.” Uznając wartość sztuki ulicznej Turyn udowodnił, że słynna wypowiedź Einsteina „trudniej jest rozbić przesąd niż atom” nie zawsze się sprawdza.

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony