Aνάμεσα στις πολλές φετινές εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Ημέρας της Ευρώπης, η εκδήλωση Segni d'Europa (Σημάδια της Ευρώπης)
ήταν σίγουρα μια από τις πιο πρωτότυπες. Πραγματοποιήθηκε από τις 7 έως τις 9 Μαΐου και διοργανώθηκε από την πόλη του Τορίνου
και την ένωση il Cerchio e le Gocce
που προωθεί το γκράφιτι και την τέχνη του δρόμου, σε συνεργασία με ποιητές της ομάδας Opiemme. Χάρη στην εκδήλωση αυτή, τρεις παλιοί και εγκαταλελειμμένοι τοίχοι της ιταλικής πόλης απόκτησαν ζωή, μέσα από μια πανδαισία χρωμάτων και τα σημαντικά αποφθέγματα των ιδρυτών της ΕΕ και άλλων οραματιστών, ανδρών και γυναικών.
Όπως λέει και ο καθηγητής Κήτινγκ στο γνωστό έργο Ο κύκλος των χαμένων ποιητών, “Ό,τι και να σας λένε, οι λέξεις και οι ιδέες μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο”. Και αυτό ακριβώς θέλησε να κάνει το γκράφιτι για την 50ή επέτειο της ΕΕ. Με την εκδήλωση αυτή, ο δημόσιος διάλογος γύρω από την Ευρώπη μεταφέρεται πέρα από τους "γυάλινους πύργους" των Βρυξελλών για να φτάσει κατευθείαν στο δρόμο.
Τα αποφθέγματα επελέγησαν από μια ομάδα εργασίας, αποτελούμενη από μαθητές σχολείων και ένα νεαρό ποιητή, και περιλαμβάνουν ρήσεις των Ζαν Μονέ, Άλμπερτ Αϊνστάιν, Αγίου Αυγουστίνου, Γουίλιαμ Φώκνερ και πολλών άλλων, καθώς και διάφορες σκέψεις των νέων για την Ευρώπη.
“Η εκδήλωση ήταν δύσκολο να διοργανωθεί” δήλωσε ο Danzio Bonavia, εκπρόσωπος της ένωσης "il Cerchio e Le Gocce". “Υπήρξε ενθουσιασμός από τους τοπικούς παράγοντες, τους περαστικούς και τις τοπικές επιχειρήσεις. Τώρα, ελπίζουμε ότι τα έργα γκράφιτι θα γίνουν ένα τουριστικό αξιοθέατο για την πόλη μας.” Αναγνωρίζοντας την αξία της τέχνης του δρόμου, η πόλη του Τορίνου απέδειξε ότι η περίφημη ρήση του Αϊνστάιν “είναι πιο εύκολο να διασπάσεις το άτομο παρά να νικήσεις μια προκατάληψη” δεν αληθεύει πάντα.