Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt
Evropa slaví! - 50. výročí Římské smlouvyPřeskočit lištu s výběrem jazyků (klávesnicová zkratka =2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročí > Co oslavujeme

Co oslavujeme

Dítě hrající si na pláži s hvězdicemiPodpisem Římské smlouvy dne 25. března 1957 byla založena naše evropská rodina. O padesát let později se sbližujeme stále více. Zachováváme si rozmanitost v oblasti kultury, jazyků a tradic, avšak naše jednota vychází z těchto společných hodnot: svoboda, demokracie, právní stát, respektování lidských práv a rovnost. O padesát let později máme mnoho důvodů k oslavám.

Mír a stabilita

Padesát roků bez války mezi zeměmi, které dnes tvoří EU, nemá v dějinách obdoby. Jednou z hlavních úloh v tom sehrálo rozšíření ze šesti až na sedmadvacet zemí. Zároveň se EU stala hnací silou míru ve světě.

Svoboda a demokracie

Demokracie je jednou z našich základních společných hodnot. Stejně tak svoboda, již EU rozšířila přidáním nových svobod – volného pohybu osob a zboží přes vnitřní hranice. Můžeme studovat, pracovat a žít v jiné zemi EU, a to s minimálními administrativními formalitami, a všude přitom využívat zdravotní péči a sociální zabezpečení. Stále se rozšiřují možnosti cestování v EU bez cestovního pasu. EU rovněž položila základy oblasti, ve které hranice nepředstavují překážku spravedlnosti ani bezpečnosti.

Prosperita

Občané zemí EU mají jednu z nejvyšších životních úrovní na světě a přitom mají rovněž jednu z nejlepších úrovní sociálního zabezpečení. Evropský přístup znamená hledání rovnováhy mezi rostoucí prosperitou a evropským sociálním modelem. Společná ekonomická síla přinesla i úlohy na globální úrovni, na které EU reaguje ve své obchodní politice a politice v oblasti pomoci.

Zaměstnanost a růst

Společným úsilím jsme vytvořili jednotný trh – největší oblast volného obchodu na světě, jednotnou měnu, kterou sdílí většina občanů EU, společné normy pro ochranu životního prostředí a pro bezpečnost výrobků. Tím došlo k vytvoření pracovních míst a dosažení růstu a také k rozšíření nabídky zboží a služeb za konkurenční ceny.

Tyto jedinečné výsledky zaslouží oslavu, avšak nejde pouze o minulost. Jde o jedinečnou příležitost lépe pochopit současnost a hledět do budoucnosti, debatovat o tom, jakou Evropu chceme mít.

Takové výročí si zaslouží více než jediný den. Po celý rok se bude v celé Evropě konat široká škála různých akcí. Doufáme, že vám udělají radost!

Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt | Začátek stránky