Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

EÚ a UEFA oslavujú päťdesiatku spoločne

EÚ a UEFA oslavujú päťdesiatku spoločne
David Beckham – copyright so zvolením FC Manchester United

15/02/07

Európska únia (EÚ) oslávi svoje päťdesiate narodeniny exhibičným zápasom, ktorý 13. marca 2007 usporiada Manchester United,. Európa neoslávi svoje výročie športom číslo jeden na kontinente náhodou, spoločná história európskej integrácie a futbalu nie je iba zhodou okolností v kalendári.

Pri príležitosti päťdesiateho výročia Európskej únie bude jedno z najprestížnejších miest moderného futbalu, štadión Old Trafford, dejiskom exhibičného zápasu medzi Manchestrom United a Výberom Európy, v ktorom nastúpia niektorí z najlepších hráčov kontinentu. Celý výťažok zo zápasu pôjde na konto charitatívnej nadácie Manchestru United.

Podujatie vyzdvihol aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso: "Je to skvelý spôsob osláviť 50. narodeniny Európskej únie futbalom, úžasnou hrou, ktorá jedinečným spôsobom inšpiruje Európanov prostredníctvom spoločnej vášne a jazyka, ktorému všetci rozumejú."

Trénerom európskeho tímu bude Talian Marcello Lippi, ktorý vlani priviedol svoj narodný tím k víťazstvu na majstrovstvách sveta. Svoju účasť už potvrdili traja špičkoví hráči: David Beckham z Realu Madrid, Steven Gerrard a Jamie Carragher z FC Liverpool.

Manchester United sa 13. marca 1957 stal prvým anglickým klubom, ktorý sa zúčastnil v jednej z európskych tímových súťaží organizovaných riadicim orgánom európskeho futbalu UEFA. Len o niekoľko dní neskôr, 25. marca, boli podpísané Rímske zmluvy, ktoré viedli k zrodu súčasnej Európskej únie.

Tieto dve udalosti, ktoré delilo len niekoľko dní, vytvorili základ pre dva fenomény, ktoré, hoci sa ich cesty sotva prekrížili, prispeli ku vzniku európskeho povedomia.

Tak ako Európska únia, aj európsky futbal prešiel od päťdesiatych rokov veľkým vývojom. Za zmienku stojí jeho expanzia, ktorá so sebou priniesla zrušenie hraníc. Pred päťdesiatimi rokmi bol futbal svojou podstatou národný. Dnes má oveľa európskejšie rozmery. Talianska, španielska a anglická liga majú obrovskú základňu fanúšikov po celom kontinente, nielen doma. Európske štadióny sú každý týždeň dejiskom drámy, ktorej súčasťou je vriaci kotol národností, a to tak hráčov ako aj priaznivcov. Tak ako futbal, aj európska integrácia vo všetkých jej formách je a vždy bude vedená ideálmi jednoty, roznôrodosti a mobility.

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok