Na mnoha místech Evropy (např. na Maltě
, v Rize a v Římě
) se konaly diskuze s občany o hodnotách zakladatelů EU a jejich platnosti pro moderní svět. Na debatu o Evropě pořádanou v Lille za účasti francouzské herečky Sarah Biasiniové a bývalého předsedy Evropské komise Jacquese Delorse si našlo cestu na 3 000 lidí. U diskuze o životním prostředí, demokracii, sociální spravedlnosti a dalších zásadních otázkách, jimiž se EU zabývá, nechyběly ani známé organizace jako Greenpeace či SOS Racisme.
V rámci dvoutýdenní akce s názvem „ London Festival of Europe“ diskutovali univerzitní profesoři, spisovatelé a umělci z celé Evropy i z mimoevropských zemí s veřejností o nejrůznějších evropských otázkách, například o budoucí podobě EU a o evropské identitě a hodnotách.
V Itálii se v Římě, v Turíně a v Lecce konala originální interaktivní show „ Europedia“, zatímco ve Stockholmu měli občané možnost vyměňovat si názory na současná evropská témata s výzkumnými pracovníky, politiky a top manažery v rámci čtyřdenního semináře.
Důležitou roli sehrály též internet, rozhlas a televize. Zástupci Evropské komise se zúčastnili diskuzí on-line ve Slovinsku a byli hosty populárních rozhlasových pořadů v Nikósii, v Lublani a v Dublinu. V Barceloně si rozhlasový zpravodajský pořad El Matí de Catalunya Ràdio, který přinesl rozhovor s předsedou Komise Josém Manuelem Barrosem a představitelem pro zahraniční politiku Javierem Solanou o změně klimatu, energetice, užívání jazyků v EU a dalších aktuálních otázkách, naladilo 500 000 posluchačů.