A 112-es szám
otbármely európai vezetékes vagy mobil telefonszámról felhívhatjuk. A vonal másik végén telefonkezelő fogadja hívásunkat, aki vagy maga segít ügyünkben, vagy továbbkapcsol a megfelelő segélyszolgálathoz. A megoldás mindkét esetben hasonló lesz ahhoz, mint amikor nemzeti segélyhívó számunkat tárcsázzuk.
A hatóságok jelenleg azon dolgoznak, hogy minden segélyhívó központ rendelkezzen a beérkező nagyszámú hívás feldolgozásához szükséges felszereléssel. Európában évente 100 millió esetben van szükség sürgős orvosi segítségre. A segélyhívó központok, valamint a mentőszolgálat, a tűzoltóság és a rendőrség között forródrótos kapcsolatot kell kialakítani, és olyan berendezéseket szükséges vásárolni, amelyek nagy pontossággal képesek a híváskezdeményezés helyének meghatározására Ez utóbbi a gyors segítség elengedhetetlen feltétele.
Ugyanakkor arról is gondoskodni kell, hogy az emberek ismerjék a hívószámot, és csak szükség esetén használják azt. Jelenleg a hívások 60%-a beugratás, ami jelentősen meghosszabbítja a reagáláshoz szükséges időt.
Mára kézzelfogható közelségbe került annak a technológiai megoldásnak az alkalmazása, amelynek révén a gépkocsiba beépített szerkezet közúti baleset esetén automatikusan riasztja a segélyközpontot. Az EU szándékai szerint az automatikus segélyhívó megoldást, az eCall-t 2009-től minden 


gépkocsiban alkalmazzák majd. Hatékony használatához azonban az is szükséges lesz, hogy a mentők, a rendőrség és a tűzoltóság megkapja és feldolgozza az autó földrajzi helyzetére vonatkozó adatokat.