Pāris nedēļas pēc tam, kad Portugāle pārņēma no Vācijas ES lietu vadību

, tā jau ir ķērusies pie darba, lai īstenotu savu galveno mērķi panākt jauna ES līguma apstiprināšanu oktobrī. Atbilstīgi Eiropas sammitam 21. un 22. jūnijā Eiropas vadītāji tagad mēģinās izveidot institucionālo un politisko bāzi 21. gadsimta Eiropai.
Pagājušajā nedēļā 23. un 24. jūlija Starpvaldību konferencē sākto diskusiju mērķis ir izstrādāt jaunu reformu līgumu, kam ir jāpārveido paplašinātā Eiropas Savienība, lai uzlabotu tās efektivitāti un nostiprinātu tās demokrātisko leģitimitāti.
Atsevišķi nozīmīgi uzlabojumi, kas ir paredzēti

, tostarp ir šādi.
-
Atvērtāka un demokrātiskāka Savienība. Valstu iedzīvotāji un parlamenti tieši uzzinās par pieņemtajiem lēmumiem, pateicoties tam, ka plašai sabiedrībai būs pieejamas likumdevēju diskusijas. Eiropiešiem būs iespēja ietekmēt ierosinātos ES likumus.
-
Efektīvāka Eiropas Savienība. Pateicoties efektīvākām un vienkāršākām institūcijām un ātrākam un saskaņotākam lēmumu pieņemšanas procesam jomās, ko aptver sabiedriskā kārtība un drošība, Eiropas Savienība varēs sekmīgāk cīnīties pret noziedzību, terorismu un cilvēku tirdzniecību.
-
Tiesību un vērtību Savienība. Eiropas Savienības vērtības un mērķus paziņos skaidrāk nekā jebkad agrāk, un Pamattiesību hartai










būs tāds pats juridiskais statuss kā Eiropas līgumiem.
-
Lielāks svars starptautiskajā arēnā. ES gādās par to, lai nostiprinātu saskaņotību starp dažādajām tās ārējās politikas jomām, tādām kā diplomātija, drošība, tirdzniecība un humānā palīdzība. Turklāt, iegūstot vienotas juridiskās personas statusu, Savienība nostiprinās savu kā sarunu partnera ietekmi.
Saskaņā ar Eiropas Komisijas viedokli šie uzlabojumi "dos Savienībai iespējas panākt izmaiņas, nodrošināt eiropiešiem lielāku drošību un labklājību, kā arī līdzekļus rīcībai sakarā ar globalizāciju." Šajās diskusijās tiks likti pamati jaunam līgumam, kuru, cerams, pieņems un ratificēs līdz Eiropas vēlēšanām 2009. gada jūnijā.