Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Deň Európy - zem, voda, vzduch!

Deň Európy - zem, voda, vzduch!
Dá si niekto z torty? Deti vystúpili z vlaku v Dubline.

15/05/07

Vlaky, autobus, lode a padáky - Európa môže poslať svoj odkaz ktorýmkoľvek z nich!

Viac ako stovka mladých ľudí zo severnej aj južnej strany írskej hranice oslávila Deň Európy na ceste starým vlakom English (en) z Belfastu do Dublinu. Cestu, ktorú spoločne zorganizovali kancelárie EÚ v Belfaste a Dubline si deti krátili čas maľovaním tvári s kúzelníkmi. Na stanici v Dubline ich čakala torta k 50. narodeninám EÚ. V rovnakom čase zamestnanci EÚ roznášali po centre mesta informačné materiály na špeciálnom otvorenom dvojposchodovom autobuse English (en), známom aj ako double-decker.

V Slovinsku sa medzitým centrom Ľubľany po rieke Ľubľanici plavila loď vo farbách loga 50. výročia EÚ. Ako z mnohých iných miest sa aj zo slovinskej metropoly stala európska dedina, v ktorej sa podávali národné jedlá, predvádzali národné tance a návštevníci sa mohli zastaviť v stánkoch z celého kontinentu. Pohľad na európsku dedinu bol skutočnou prehliadkou rôznorodosti kultúr a návštevníkom poskytol možnosť dozvedieť sa viac o krajinách EÚ.

Ľubľana hosťovala aj študentský veľtrh (sl), ktorého témou bola tento rok študentská mobilita. Odvážnou ilustráciou tejto témy bola skupinka parašutistov, ktorí s modrými padákmi ozdobenými známymi európskymi hviezdičkami zoskočili nad priestormi veľtrhu, pričom divákom predviedli očarujúce divadlo.

V Belgicku v tento deň na vodu spustili veľmi zvláštnu loď. „Rímska zmluva“ English (en) loď, ktorá sa pred 30 rokmi pri príležitosti 20. výročia EÚ zúčastnila pretekov oboplávania sveta, bola tento rok zrekonštruovaná a je pripravená na novú plavbu okolo Európy.

„Talent, technológie a tolerancia“ boli témou Európskej dedinky French (fr), ktorá sa v Deň Európy stala jednou z častí Paríža. Medzi mnohými stánkami a výstavami, žiarili rôzne atrakcie pre návštevníkov, ktoré pripravila Európska vesmírna agentúra (fr).

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok