Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Artykuł

Dzień Europy na lądzie, morzu i w powietrzu

Dzień Europy na lądzie, morzu i w powietrzu
Może kawałek tortu? Po dotarciu pociągu do Dublinu dzieci ochoczo świętują Dzień Europy.

15/05/07

Pociąg, autobus, spadochron:okazuje się, że wszystkie sposoby są dobre, aby przekazać przesłanie europejskie.

Ponad sto młodych osób z Irlandii Północnej i Południowej świętowało Dzień Europy podróżując zabytkowym pociągiemEnglish (en) z Belfastu do Dublinu. Podczas podróży, zorganizowanej przez reprezentacje UE w Belfaście i Dublinie, dzieci mogły pomalować sobie twarze i spotkać się z magikami. W Dublinie czekał na nie tort urodzinowy UE. W tym samym czasie po centrum miasta jeździł specjalny autobus piętrowy bez dachu, English (en) a na jego pokładzie urzędnicy UE udzielali informacji.

Natomiast w Słowenii, po Lublanicy - rzece przepływającej przez centrum Lublany, pływał statek w kolorach urodzinowego logo UE. Słoweńska stolica oraz inne miasta w tym kraju przekształciły się w „europejską wioskę”, w której serwowano tradycyjne dania, tańczono tradycyjne tańce i zorganizowano warsztaty artystyczno-rzemieślnicze. Była to prawdziwa okazja, aby zapoznać się z różnorodnością kulturową Europy oraz aby lepiej poznać inne kraje członkowskie UE.

W Lublanie odbyły się również targi studenckie(sl) , w tym roku poświęcone głównie mobilności studentów. Z tej okazji grupa spadochroniarzy na spadochronach udekorowanych gwiazdami UE wykonała serię zapierających dech w piersiach akrobacji w powietrzu.

W Belgii w tym szczególnym dniu odrestaurowany żaglowiec „Traktat RzymskiEnglish (en) , który trzydzieści lat temu wziął udział w regatach dookoła świata z okazji 20. urodzin UE, powrócił na wodę i wyruszył w nowy rejs po Europie.

„Talent, technologie i tolerancja” – to temat „europejskiej wioskiFrench (fr) , którą z okazji Dnia Europy zorganizowano w Paryżu. Wśród licznych stoisk i wystaw największą popularnością cieszyły się atrakcje zorganizowane przez Europejską Agencję Przestrzeni Kosmicznej(fr) .

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony