Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Artykuł

UE obchodzi urodziny w miejscu swych narodzin

UE obchodzi urodziny w miejscu swych narodzin

09/03/07

Astronauci, sztuka i debaty o przyszłości Europy - tak Rzym świętuje unijną rocznicę.

25 marca 1957 r. przywódcy sześciu europejskich krajów spotkali się, by złożyć swoje podpisy pod historycznej wagi dokumentem, który miał się stać kamieniem węgielnym integracji europejskiej. Pięćdziesiąt lat później obywatele całej Europy hucznie obchodzą rocznicę tego epokowego wydarzenia w Rzymie, czyli w mieście, które było świadkiem narodzin UE.

Wśród najbardziej spektakularnych wydarzeń znajdzie się szczyt młodzieży, dwudniowa debata z udziałem młodzieży z całej Europy. W tym samym czasie w najbardziej znanych budowlach wiecznego miasta odbędą się konferencje, debaty i inne imprezy z udziałem organizacji pozarządowych, władz lokalnych, polityków i obywateli.

W Palazzo Senatorio, gdzie mieści się biuro burmistrza Rzymu, odbędzie się konferencja zatytułowana „50 years of Europe: Europe year zero?” („50 lat Europy – rok zero”?) Platforma UE do spraw regionalnych, Komitet Regionów, zbierze się na specjalnym posiedzeniu w prestiżowym Auditorium Conciliazione. W Pałacu Kwirynalskim, w którym obecnie mieści się siedziba prezydenta Włoch, będzie można oglądać wystawę arcydzieł sztuki europejskiej, wśród których znajdą się „Myśliciel” Rodina i „Portret mężczyzny” Tycjana.

Najbardziej oryginalnym wydarzeniem będzie chyba jednak debata na temat programu kosmicznego UE, podczas której studenci i naukowcy z prestiżowego uniwersytetu La Sapienza będą mieli okazję spotkać się z europejskimi astronautami oraz odbywająca się równocześnie „biała noc” na rzymskich uczelniach wyższych – „Equinox of knowledge” („Równonoc wiedzy”). Całonocne wydarzenia zakończy szereg imprez sportowych na Stadio dei Marmi, w których współzawodniczyć będą studenci uczelni wyższych z całej Europy.

Inne wydarzenia, które w marcu odbywają się w UE

Inne wydarzenia, które w marcu odbywają się na całym świecie

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony