Важна правна информация | За този сайт | Търсене | За контакти
Европа празнува! - 50-годишнина на Договора от РимSkip language selection bar (shortcut key=2)
EUROPA > 50-годишнина > Лого за годишнината

Как бе избрано логото

Логото за 50-годишнината е избрано с конкурс, обявен от ЕС с цел създаване на юбилейно лого по повод 50-годишнината на Договора от Рим.

Тук ще намерите следната информация:

 

За конкурса

Под девиза „Честит рожден ден, ЕС!“ на 6 юли 2006 г. ЕС обяви конкурс за юбилейно лого, което да бъде използвано като официален символ за 50-годишнината на Договора от Рим.

Конкурсът бе организиран от Комисията, Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите.

За участие в конкурса бяха поканени студенти в художествени дисциплини, графичен дизайн, комуникационен дизайн, визуална комуникация, медиен дизайн или други дисциплини в тази област, както и професионални дизайнери, завършили университет или колеж през 2006-та година. Те бяха приканени да създадат лого, а ако желаят - и девиз за европейското сътрудничество. Логото трябваше да е свързано с 50-годишнината на Договора от Рим и да отразява достиженията на ЕС – като мир и благоденствие – и неговото бъдеще, т.е. какъв ЕС те искат за бъдещите поколения.

Конкурсът, който приключи на 30 септември 2006 г., привлече неочаквано висок брой участници – 1701 – от всички държави-членки.

Най-добрите проекти за лого бяха избрани чрез двуетапен процес.

Първо, работна група от 11 международно признати експерти в областта на изкуството и дизайна разгледа всички кандидатури и избра 10-те най-добри проекта за лого от първоначалните 1701 предложения.

След това трите най-добри проекта за лого бяха избрани от последно жури в състав г-н Ханс Брунмайер, генерален директор на генерална дирекция „Преса, комуникации и протокол“ на Съвета, г-жа Джилиан ван Турхноут, заместник-председател на групата за различни интереси към Европейския икономически и социален комитет, г-н Клод дю Гранрут, член на Комитета на регионите и съветник във френската провинция Пикардия, и г-жа Маргот Валстрьом, заместник-председател на Европейската комисия, и г-н Алехо Видал-Куадрас, заместник-председател на Европейския парламент, които съпредседателстваха журито.

Решенията на журито бяха обявени на церемония по награждаването, проведена в Брюксел на 17 октомври 2006 г., на която бяха поканени десетте финалисти.

Победителят бе Симон Скржипчак, студент в академията по изящни изкуства в Познан (Полша). Той получи награда от 6000 евро, а Тор Росбо от Дания и Джени Лундгрен от Швеция получиха наградите за второ и трето място – съответно 4000 и 2000 евро. Тримата най-добри участници в конкурса получиха и призове, а 10-те финалисти - дипломи.

За победителите

Скржипчак, Симон (Полша): „Tögethér“ („Заедно“) – първо място

“Tögethér”

В съответствие с „План Д“ на Комисията (демокрация, дебат, диалог), това лого предава графично гласа на всички европейци, особено на младите поколения. Тези европейци търсят мир, стабилност и благоденствие, без да се разделят с правото си на индивидуалност и разнообразие. Думата „together“ (заедно) изразява по обикновен и непосредствен начин онова, което е било заложено в европейската идея от самото начало:не единствено политика, финанси или географски граници, но преди всичко сътрудничество и солидарност.

Различните букви, изписани с различен шрифт, изразяват многообразието в европейската история и култура и са свързани „заедно“ от смисъла на самата дума. Иронията, внушена от модните марки, подхожда добре на единствена по рода си и бележита дейност като празнуването на 50-годишния юбилей. Вторият ред „SINCE 1957“ (от 1957) представлява съществена част от тази ирония, и което е най-важното, представлява основната връзка с Договора от Рим.

Симон Скржипчак е роден на 3 октомври 1983 г. и в момента е студент в Академията за изящни изкуства в Познан. Той специализира графичен дизайн и илюстриране. Освен специалността си, 23-годишният младеж обича рисуване, скулптура, дизайн, музика и спорт.

Росбо, Тор (Дания):„Crossing Cultures“ („Пресичащи се култури“) – второ място

“Crossing Cultures”

Второто предложение за лого се основава на две понятия:обикновено използване на акронима „ЕС 50“, което само по себе си е сбит израз на идеята за юбилей;похват, който е обичаен за традицията на филателията и като цяло за функционалния графичен дизайн. Но към това по-скоро несвързано понятие авторът е добавил пресичащите се цветни пътища, получени при наслагването на двете групи от цифри и букви едни върху други. Крайният резултат е хармонична и елегантна композиция, в която пътищата с променящи се цветове, съответстващи на акронима, създават представата за Европа като кръстопът на различни интереси и култури.

Лундгрен, Джени (Швеция):„Community of languages“ („Общност от езици“) – трето място

“Community of languages”

Третият проект за лого също представя графичен синтез на идеала за Европа като институция, която отдава значение на всеки един от своите граждани. Един важен елемент от този калейдоскоп от културни и исторически елементи е представен чрез различните езици. Върху мрежата в неутрален топъл сив цвят, образувана от буквите на думите „EUROPEAN UNION“ (Европейски съюз), авторката е наложила редица цветни ръкописни диакритични знаци, които представляват съвместното съществуване на различните култури в рамките на Европейския съюз. Използваните по този начин диакритични знаци губят своята първоначална функция и се превръщат в многоцветна част от графичната композиция, като представляват символичния елемент на логото.

Снимки и видеозаписи от церемонията

Церемонията по награждаването се състоя в Брюксел на 17 октомври 2006 г. Наградите бяха връчени от заместник-председателя на Европейската комисия, г-жа Маргот Валстрьом, и заместник-председателя на Европейския парламент, г-н Алехо Видал-Куадрас, които съпредседателстваха последното жури. На церемонията присъстваха десетимата избрани финалисти, както и журналисти от цяла Европа и представители на институциите на ЕС.

Вижте снимките от церемонията

Гледайте видеозаписа от церемонията (пълна версия) 37'14"

Гледайте видеозаписа от церемонията (съкратена версия) 02'36"

Важна правна информация | За този сайт | Търсене | За контакти | Нагоре