Kasutustingimused | EUROPA kohta | Otsi | Kontakt
Tähistame Euroopa aastapäeva! - Rooma lepingu 50. aastapäevJäta keelevaliku väli vahele (kiirklahv=2)
EUROPA > 50. aastapäev > Aastapäeva logo

Kuidas logo valiti

50. aastapäeva logoks on Rooma lepingu 50. aastapäeva logokonkursi võitnud töö. Konkursi kuulutas välja Euroopa Liit.

Siit leiate järgmist teavet:

 

Konkurss

6. juulil 2006 kuulutas EL moto all "Palju õnne sünnipäevaks, EL!" välja sünnipäevalogo konkursi. Logo kasutatakse Rooma lepingu 50. aastapäeva ametliku sümbolina.

Konkursi korraldajad olid Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament, nõukogu, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee ning Regioonide Komitee.

Konkursile kutsuti osalema 27 riigi kunsti, graafilise disaini, kommunikatsioonidisaini, visuaalkommunikatsiooni, meediadisaini ja nendega seonduvate erialade üliõpilasi ning kutselisi disainereid, kes olid lõpetanud ülikooli 2006. aastal. Neil paluti kavandada logo ja soovi korral ka Euroopa koostööd kajastav loosung. Logo pidi olema seotud Rooma lepingu 50. aastapäevaga ning viitama ELi saavutustele – rahule ja jõukusele – ning samuti tulevikule, st millist Euroopat me tahame tulevastele põlvedele.

30. septembril 2006 lõppenud konkursil oli ootamatult palju osalejaid – 1701 inimest kõikidest liikmesriikidest kokku.

Võitjalogod valiti välja kahes voorus.

Kõigepealt vaatas 11-liikmeline rahvusvaheliselt tunnustatud disainiekspertidest koosnev žürii kõik tööd läbi ning valis 1701 kandidaadi hulgast välja 10 paremat.

Lõppžürii valis seejärel välja 3 paremat tööd. Sellesse žüriisse kuulusid nõukogu pressi, teabelevi ja protokolli peadirektoraadi peadirektor Hans Brunmayr, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee erinevate elualade esindajate rühma asepresident Jillian van Turnhout ning Regioonide Komitee liige ja Picardie regiooni (Prantsusmaa) nõunik Claude Du Granrut. Žürii kaasesimeesteks olid Euroopa Komisjoni asepresident Margot Wallström ja Euroopa Parlamendi asepresident Alejo Vidal-Quadras.

Žürii otsused tehti teatavaks 17. oktoobril 2006 Brüsselis aset leidnud auhinnatseremoonial, kuhu olid kutsutud kümme finalisti.

Võitjaks osutus Poznani (Poola) Kaunite Kunstide Akadeemia üliõpilane Szymon Skrzypczak. Ta sai auhinnaks 6000 eurot. Teise koha saavutanud logo autor Tore Rosbo Taanist ning kolmandaks tulnud Jenny Lundgren Rootsist said auhinnaks vastavalt 4000 ja 2000 eurot. Kolmele paremale anti üle karikad ning kõik 10 finalisti said diplomid.

Võitjad

Szymon Skrzypczak (Poola): “Tögethér” – 1. koht

“Tögethér”

Kooskõlas komisjoni D-kavaga (demokraatia, diskussioon, dialoog) on see logo kõigi eurooplaste ja eelkõige uute põlvkondade mõtte graafiline väljendus. Eurooplaste pürgimus on rahu, stabiilsus ja jõukus, tagades sealjuures ka kõik oma õigused individuaalsusele ja mitmekesisusele. Sõna „together“ väljendab lihtsalt ja vahetult seda, mida Euroopa-idee algselt sisaldas: mitte üksnes poliitikat, raha või geograafilisi piire, vaid eelkõige koostööd ja solidaarsust.

Erinevate tähtede ja erinevate kirjatüüpide kasutamine väljendab Euroopa ajaloolist ja kultuurilist mitmekesisust ning neid hoiab koos sõna enda tähendus. Kaubamärkidest inspireeritud irooniavarjund on hästi sobitatud sellise ainukordse ja väljapaistva sündmuse tähistamisega, nagu seda on 50. aastapäev. Alumine rida „AASTAST 1957“ kannab olulist osa selles iroonias, olles eelkõige peamine logo Rooma lepinguga seostav lüli.

Szymon Skrzypczak on sündinud 3. oktoobril 1983 ning ta on praegu Poznani Kaunite Kunstide Akadeemia üliõpilane. Tema erialaks on graafiline disain ja illustratsioonid. Õpingute kõrval meeldib 23. aastasele üliõpilasele joonistamine, skulptuur, disain, muusika ja sport.

Tore Rosbo (Taani): “Crossing Cultures” – 2. koht

“Crossing Cultures”

Teise koha saanud logo kannab kahte põhilist ideed: tähelühendi EL50 lihtne kasutamine, mis on iseenesest lakooniline ja sisutihe moodus aastapäeva idee väljendamiseks, ning filateeliast tuttav kujundus, mida kasutavad ka kõik funktsionaalse graafilise disaini viljelejad. Küllaltki järsule teostusele on autor lisanud kahe tähe- ja numbrirühma kattumisel tekkiva värvilahenduse. Lõpptulemus on tasakaalustatud ja elegantne kompositsioon, kus lühendile vastav värvimuutus viitab Euroopale kui erinevate huvide ja kultuuride kokkupuutepunktile.

Jenny Lundgren (Rootsi): “Community of languages” – 3. koht

“Community of languages”

Kolmas logo esitab graafilise sünteesi sellise Euroopa kui institutsiooni ideaalist, mis peab oluliseks iga üksikisikut. Kultuuriliste ja ajalooliste üksuste kaleidoskoobi oluliseks elemendiks on tema esitamine erinevates keeltes. Neutraalselt sooja halli värvi tähtedest võrgustiku, mille moodustavad sõnad "EUROPEAN UNION", katab autor värviliste käsitsi kirjutatud foneetiliste märkidega, mis tähistab erinevate kultuuride kooseksisteerimist Euroopa Liidus. Sellisena kaotavad foneetilised märgid oma algse tähenduse ning neist saab graafilise kompositsiooni mitmevärviline osa, andes logole tema sümboolse tähenduse.

Autasustamistseremoonia fotod ja videod

Autasustamistseremoonia toimus 17. oktoobril 2006 Brüsselis. Autasud andsid kätte žürii kaasesimehed Euroopa Komisjoni asepresident Margot Wallström ja Euroopa Parlamendi asepresident Alejo Vidal-Quadras. Tseremoonial osalesid kümme eelvalitud finalisti, ajakirjanikud kõikjalt Euroopast ning ELi institutsioonide esindajad.

Vaata pilte tseremooniast

Vaata videot tseremooniast (täisversioon) 37'14"

Vaata videot tseremooniast (lühiversioon) 02'36"

Kasutustingimused | EUROPA kohta | Otsi | Kontakt | Üles