V Portugalsku začali oslavy 25. marca ráno, keď deväť najvýznamnejších lisabonských palácov otvorilo svoje brány verejnosti. K ďalším podujatiam, ktoré naopak trvali dlho do noci, patril festival O que nos toca, v rámci ktorého koncertovalo po celej krajine viac ako 240 portugalských hudobných telies, pričom svoje koncerty začali európskou hymnou. V Lisabone sa večer konal koncert pod holým nebom
. Vstup bol zdarma a na programe bola portugalská tradičná hudba v podaní Lisabonského metropolitného orchestra. Na záver dňa plného podujatí rozžiaril oblohu nad Lisabonom prekrásny ohňostroj.
Milovníci európskeho filmu si prišli na svoje na Malte, kde sa konal 9. ročník festivalu európskeho filmu
. Festival bol úspešný a mohol sa pochváliť veľkou návštevnosťou. V Belgicku a vo Francúzsku zase vysielali televízny film o povojnovom francúzsko-nemeckom uzmierení s názvom Tak veľmi sme sa nenávideli!, ktorý sledovalo 3,8 milióna divákov.
V Dubline moderoval 23. marca britský redaktor Jonathan Dimbleby špeciálne vydanie populárneho rozhlasového programu Any Questions?, venované 50. výročiu. Program bol taký úspešný, že jeho reprízu uviedli hneď na druhý deň.
Mnoho podujatí sa zameriavalo na deti, ktoré sú prísľubom budúcnosti Európy. Za všetky je možné spomenúť súťaž o najlepší plagát
, ktorá sa konala v Edinburghu a slávnostné vztyčovanie vlajok v Nikózii.
A nenudili sa ani európski komisári. Komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla sa deň pred výročím zúčastnil na Pražskom medzinárodnom maratóne
. Deň predtým prechádzala komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldnerová ulicami Viedne v električke nazvanej „Europa-Bim“, ktorú zdobí logo výročia.
Samozrejme, že nechýbali ani narodeninové torty. Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy sfúkol v Dubline sviečky na viac ako osemdesiat kilovej torte na počesť EÚ. A na peších zónach dánskych miest dostalo asi 6000 okoloidúcich torty ozdobené európskymi zástavkami.