Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Téma

Európania dostávajú slovo - Mesiac osláv

Európania dostávajú slovo - Mesiac osláv

02/03/07

Festivaly, umelecké výstavy, koncerty, futbalové zápasy, televízne a rozhlasové programy – v marci vyvrcholia oslavy výročia zmluvy zakladajúcej EÚ, ktorá bola podpísaná 25. marca pred 50 rokmi.

Napriek tomu, že najväčšie podujatia ako samit mládeže, neformálne stretnutie vedúcich predstaviteľov EÚ a koncert „Stars of Europe“ sa konajú v Ríme, Berlíne a Bruseli, mnohé iné mestá v EÚ organizujú rôzne podujatia.

V Londýne sa na festivale Európy English (en) budú občania môcť zapojiť do diskusií o spoločnosti, politike, umení a filozofii. V Anglicku sa európsky výber najlepších hráčov stretne na exhibičnom zápase English (en) s Manchestrom United. V Palais des Beaux-Arts v Belgicku sa bude konať výstava venovaná „vízii Bruselu Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl) “, na ktorej sa predstaví originálny projekt medzinárodného tímu architektov a mestských architektov. V Maastrichte v Holandsku sa bude konať filmový festival English (en) Nederlands (nl) .

Tvárami osláv budú umelci, novinári, politici a odborníci na otázky EÚ. Na rozhlasovej stanici BBC Radio 4 bude napríklad britský moderátor Jonathan Dimbleby uvádzať politickú diskusiu English (en) , ktorá bude vysielaná z Dublin National Gallery.

Cieľom ďalšej z iniciatív nazvanej Jarný deň pre Európu je podporiť diskusie o EÚ medzi deťmi a mladými ľuďmi vo veku 7 až 17 rokov. V Rumunsku učitelia, študenti a mladí väzni odprezentujú divadelné predstavenia, obrazy a literárnu tvorbu English (en) română (ro) na tému „Vývoj európskych hodnôt.“

S cieľom priblížiť Európu občanom budú počas celého mesiaca prebiehať rôzne zábavné a informačné podujatia, otvorené diskusie a mnohé iné akcie v Kodani, Sofii, Tallinne, vo Viedni, v Aténach a v mnohých iných mestách EÚ.

Pozrite sa, aké podujatia sa chystajú vo vašej krajine.

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok