Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Na oslavách 50. výročia bolo niečo pre každého

Na oslavách 50. výročia bolo niečo pre každého
Spojené kráľovstvo: Tara McKeownová, víťazka súťaže o najlepšiu pohľadnicu

13/04/07

Výročie podpisu Rímskej zmluvy bolo pre Európanov príležitosťou vyskúšať si svoju tvorivosť a predstavivosť. V rámci osláv po celej EÚ sa konali rôzne podujatia − výsadba stromov, výtvarné súťaže, výlety na kolieskových korčuliach a mnoho iných.

Okrem početných konferencií, koncertov a výstav pre záujemcov všetkých vekových kategórií pripravili jednotlivé krajiny EÚ aj originálne podujatia.  

V Paríži sa 25. marca uskutočnila jazda na kolieskových korčuliach s názvom „Le Tour de l'Europe à Paris“, ktorá prilákala viac ako 2000 účastníkov. Korčuliari vyzbrojení európskymi zástavkami navštívili miesta, ktoré sa  symbolicky spájajú s európskou integráciou.

Vo Vallette English (en) Malti (mt) bolo na pripomenutie našich spoločných európskych koreňov vysadených 27 stromov symbolizujúcich jednotlivé štáty EÚ. Rumunsko English (en) română (ro) uctilo polstoročie európskej integrácie vysadením 50 stromov v 50 parkoch po celej krajine. 

Slovenská vláda si pripomenula posledné rozšírenie EÚ výsadbou alejí v mnohých slovenských mestách. Aleje 12 stromov symbolizujú 12 štátov, ktoré do EÚ vstúpili v rokoch 2004 a 2007. V apríli začína kampaň výsadby stromov, na ktorej sa zúčastnia dobrovoľníci z celej Európy, napríklad z Estónska a Lotyšska. Akcia vyvrcholí na Deň Európy 9. mája.

To, že Európa je plná nádejných mladých talentov dokázali napríklad írski stredoškolskí študenti, ktorí sa zúčastnili na slohovej súťaži. Ich úlohou bolo napísať úvahu o fiktívnom posední pri čaji s jedným zo zakladateľov Európskeho spoločenstva Robertom Schumanom. Fínski žiaci English (en) suomi (fi) svenska (sv) zase výtvarne spracovávali tému „Spolu od roku 1957“ a ich práce sa objavia v špeciálnej publikácii spolu s politickými úvahami poslancov Európskeho parlamentu. Maďarskí študenti výtvarných škôl vytvorili krásne plagáty, ktoré je od marca  možné vidieť na výstavách v mestách Békéscsaba a Keszthely. Nezaháľali ani britskí žiaci: vo Walese súťažili o najlepšie blahoželanie k narodeninám, v Severnom Írsku o najlepšiu pohľadnicu a v Škótsku o najlepší plagát English (en) .

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok