Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Ako mi Erasmus zmenil život – rozprávania študentov

Ako mi Erasmus zmenil život – rozprávania študentov

02/02/07

Európsky program Erasmus oslávi tohto roku svoje dvadsiate výročie. Program, ktorý začal v roku 1987, umožnil takmer 1,5 miliónu vysokoškolských študentov skúsiť si život a štúdium v iných európskych krajinách. Oslavy výročia začali konferenciou, ktorú v Bruseli usporiadala študentská organizácia Erasmus Student Network (ESN).

Na konferencii, ktorá sa konala v priestoroch Výboru regiónov EÚ sa stretli bývalí a súčasní účastníci programu Erasmus a členovia organizácie ESN, aby vyzdvihli úspechy programu a diskutovali o možných zlepšeniach.

Európska komisárka pre komunikáciu Margot Wallströmová vo svojom príhovore zdôraznila význam programu Erasmus pri budovaní silnejšej Európy a vyzvala účastníkov programu k aktívnej podpore. „Buďte veľvyslancami Európy a šírte svoju hrdosť na to, že ste Európania.“

Účastníci programu z rôznych ročníkov si vymieňali svoje skúsenosti. Desiree Majoorová, ktorá sa na programe zúčastnila v roku 1987, patrí k zakladateľom organizácie ESN. Táto organizácia bola zriadená na to, aby pomáhala študentom programu Erasmus, aby zo svojho pobytu v zahraničí mali čo najväčší úžitok. „Som veľmi rada, že som dnes tu,“ povedala prítomným, „pred dvadsiatimi rokmi som si nevedela predstaviť, ako sa program Erasmus za ten čas vyvinie. Vaše nadšenie na mňa urobilo veľký dojem.“

Konferencia skončila skutočnou narodeninovou oslavou v pretrvávajúcej veselej nálade, ktorá sa s programom Erasmus spája. Na tomto podujatí sa zúčastnil aj komisár pre vzdelávanie a odbornú prípravu Ján Figel’, ktorý mladým účastníkom predniesol krátky príhovor.

V priebehu roku 2007 sa budú konať rôzne podujatia, napríklad putovanie automobilu programu Erasmus. Na osobitných internetových stránkach výročia sa budú uverejňovať príbehy účastníkov programu Erasmus počas jeho 20 ročníkov.

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok