Lisabonský summit uzavřel šestiletou debatu o institucích Evropské unie. Díky nové reformní smlouvě je EU připravena čelit výzvám tohoto století, mimo jiné i globalizaci a změně klimatu.
Právní experti členských zemí pracovali nepřetržitě od 23. července na znění reformní smlouvy v souladu s mandátem, který jim byl udělen na zasedání Evropské rady v červnu. Navzdory určitým názorovým rozdílům se hlavy států a předsedové vlád dohodli na textu, který by měl usnadnit fungování EU.
Přínosů je mnoho: díky nové smlouvě budou mít občané možnost ovlivňovat evropské záležitosti a budou jim zaručena práva udělená listinou základních práv
. EU bude moci lépe vycházet vstříc očekávání občanů v oblastech energetiky, udržitelného rozvoje, boje proti přeshraniční trestné činnosti a v oblasti přistěhovalectví. V neposlední řadě se bude moci vyjadřovat jednohlasně na mezinárodní scéně.
Dalším bodem programu vrcholné schůzky byla odpověď EU na probíhající globalizaci. Komise navrhla, aby lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost byla zaměřena na čtyři hlavní prioritní oblasti: výzkum a inovace, podnikové prostředí, investice do lidského kapitálu, energetika a změna klimatu.
Reformní smlouva by měla být podepsána v prosinci a ratifikována do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009.
José Manuel Barroso a José Sócrates oznamují novinářům přijetí reformní smlouvy (audio)
Stránky věnované nové reformní smlouvě