Lissaboni tippkohtumisel pandi punkt kuus aastat kestnud arutelule ELi institutsioonide üle. Tänu uuele lepingule on ELil võimalik tegeleda XXI sajandi ülesannetega: üleilmastumise ja kliimamuutusega.
Alates 23. juulist tegelesid liikmesriikide õiguseksperdid juunis toimunud Euroopa Ülemkogu antud ülesande kohaselt pingeliselt uue lepingu koostamisega. Hoolimata eriarvamustest leppisid riigi- ja valitsusjuhid kokku teksti suhtes, mis peaks oluliselt lihtsustama ELi tööd.
Edasiminekuid on mitmeid. Uue lepingu kohaselt on kodanikel võimalik väljendada oma arvamust Euroopa küsimuste kohta ning nende õigusi kinnitab põhiõiguste harta
. Euroopa Liit saab paremini täita oma kodanike ootusi energeetika, jätkusuutliku arengu, piiriülese kuritegevuse ning immigratsiooni valdkonnas. Lõpuks ometi saab EL rahvusvahelisel areenil ühehäälselt oma arvamust väljendada.
Kohe pärast lepingu heakskiitmist asusid Euroopa riigijuhid tegelema järgmise päevakorra punktiga: Euroopa Liit ja üleilmastumine. Komisjon tegi oktoobri algul ettepaneku panna Lissaboni strateegia kohaldamisel rõhk majanduskasvule ning tööhõivele neljas olulises valdkonnas: teadus ja innovatsioon, ettevõtluskeskkond, investeeringud inimressurssidesse, energeetika ja kliimamuutus.
Uuele lepingule kirjutatakse tõenäoliselt alla detsembris ning see ratifitseeritakse enne 2009. aasta juunis toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi.
José Manuel Barroso ja José Sócrates teatavad ajakirjandusele uue lepingu eelnõu vastuvõtmisest (audio)
Külastage uue lepingu veebisaiti