Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Vždy sa možno na niekoho spoľahnúť

Vždy sa možno na niekoho spoľahnúť

17/08/07

Občania EÚ, ktorí cestujú po svete majú nárok na diplomatickú a konzulárnu ochranu všetkých 27 krajín.

Dovolenka, na ktorú ste tak dlho čakali, je konečne tu. Prišiel čas odpočinku v tieni kokosovníkov s kokteilom v ruke. Ale, čo v prípade, keď sa sen o dovolenke premení na nočnú moru? Čo, keď sa počas pobytu v cudzine objavia vážne problémy?

Z výsledkov prieskumu verejnej mienky v oblasti konzulárnej ochranyEnglish vyplýva, že každý druhý Európan sa v najbližších troch rokoch chystá navštíviť niektorú z krajín mimo EÚ. Málo Európanov však vie, že sa v naliehavých prípadoch môžu obrátiť aj na veľvyslanectvo či konzulát iného členského štátu EÚ.

Ak sa stanete účastníkom vážnej nehody alebo zločinu, máte ako občania EÚ právo na diplomatickú a konzulárnu ochranuDeutschEnglishfrançais ktoréhokoľvek z 27 členských štátov EÚ. V prípade, že vaša krajina nemá na danom mieste zastúpenie (veľvyslanectvo, generálny konzulát, konzulát ani honorárneho konzula), pomôžu vám na základe dokladu o občianstve zastúpenia ostatných členských štátov. Máte nárok na pomoc v prípade zatknutia, zadržania, smrti alebo repatriácie. V prípade krajnej núdze vám môže byť poskytnutá aj finančná pomoc.

Nezabudnite, že obrátiť sa treba na veľvyslanectvá a konzuláty jednotlivých krajín, nie na delegácie EÚEnglish, keďže diplomatická a konzulárna ochrana je v pôsobnosti členských štátov.

Ak máte otázky týkajúce sa vašich práv alebo ak sa chcete opýtať na koho je potrebné sa obrátiť, zavolajte na linku EUROPE DIRECT  na telefónnom čísle 00800 6 7 8 9 10 11 zdarma z ktoréhokoľvek miesta v EÚ.

Konzuláty a veľvyslanectvá krajín EÚ

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok