Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Horúčka májových osláv

Horúčka májových osláv

27/04/07

Tento rok sa Deň Európy – 9. máj predĺži na celý mesiac osláv 50. výročia EÚ.

V máji sa bude oslavovať bohatstvo európskej kultúry a najrušnejšími budú CyprusEnglish a LitvaEnglish .

„Európsky veľtrh“ na Cypre sa bude zaoberať otázkou, ako najlepšie využiť potenciál jednotnej Európy. V Litve sa na oslavu 3. výročia pristúpenia k EÚ uskutoční podobné podujatie s bohatým kultúrnym programom a ochutnávkou kulinárskych špecialít.

Podujatia v Maďarsku English (en) magyar (hu) a Nemecku budú zamerané na otázky európskej identity a vplyvu EÚ na každodenný život občanov. Na päťdesiatich rôznych miestach sa uskutočnia verejné diskusie o význame európanstva, na ktorých sa zúčastní viac ako tisíc ľudí.

Skupina mladých fotografov vytvorila výstavu 60 fotografií budov Európskeho parlamentu v Štrasburgu, Luxemburgu a Bruseli. Výstavu je možné vidieť v priestoroch bruselskej budovy parlamentu od 5. do 16. mája a v štrasburskej budove parlamentu od 21. do 24. mája.

Slovinsko sa rozhodlo pre aktívnejší prístup. Viac ako 20 000 maturantov sa zúčastní na spoločnom tanci štvorylky v rámci akcie „Maturantska parada 2007,“ ktorá sa tak zapíše do Guinessovej knihy rekordov.

Lotyšskolatviešu valoda sa oslavám rozhodlo dať ekologický ráz – v rámci iniciatívy „Zelená vlna“ sa budú vysádzať stromčeky v mene udržateľnej Európy.

Mesto Luxemburg pripravilo tematický vychádzkový okruh English (en) français (fr) , ktorý návštevníkov prevedie okolo rodného domu Roberta Schumana a ďalších významných miest histórie európskej integrácie.

Aj mimo EÚ sa konajú rôzne podujatia – napríklad na Ukrajine Deutsch (de) English (en) français (fr) sa budú konať informačné dni, v ktorých rámci sa uskutočnia hry pre deti, kvízy a súťaž v kreslení na tému EÚ.

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok