Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Artykuł

Wielka majówka!

Wielka majówka!

27/04/07

W tym roku Święto Europy przypadające 9 maja będziemy obchodzić przez cały miesiąc przy okazji trwających uroczystości urodzinowych UE.

Przez cały maj będziemy się zachwycać bogactwem kultury europejskiej. Na początek wydarzenia na Cyprze English i na Litwie English.

Na Cyprze organizowane są „targi europejskie”, których tematem przewodnim będzie maksymalizacja potencjału Europy. Podobna impreza odbędzie się na Litwie, gdzie z okazji trzeciej rocznicy przystąpienia tego kraju do UE, można będzie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i zażywać przyjemności kulinarnych.

Na Węgrzech English (en) magyar (hu) i w Niemczech English będziemy zastanawiać się nad tożsamością Europejską i nad tym, jak UE wpływa na nasze życie codzienne. W obydwu krajach, w pięćdziesięciu różnych miejscach odbędą się publiczne debaty, podczas których tysiące ludzi będą wymieniać poglądy na temat tego, co to znaczy być Europejczykiem.

Zespół młodych fotografów przygotował wystawę złożoną z sześćdziesięciu zdjęć budynków Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Luksemburgu i w Brukseli. Wystawę można oglądać w siedzibie PE w Brukseli od 5 do 16 maja, a później w Strasburgu, od 21 do 24 maja.

W Słowenii English obchody będą bardzo dynamiczne. Ponad 20 tysięcy uczniów szkół średnich wytańczy sobie miejsce w Księdze Guinnesa, wykonując kadryla na największej tegorocznej imprezie tanecznej.

Łotwa latviešu valoda z kolei podejmuje temat ekologii, biorąc udział w „Zielonej fali” – projekcie sadzenia drzew, któremu przyświeca idea zrównoważonego rozwoju w Europie.

Natomiast w Luksemburgu otwarta zostanie nowa trasa turystyczna English (en) français (fr) wiodąca od miejsca, w którym urodził się Robert Schuman do innych miejsc o historycznym znaczeniu dla integracji europejskiej.

Poza granicami UE także odbędzie się wiele wydarzeń – na przykład na Ukrainie Deutsch (de) English (en) français (fr) organizowane są dni informacyjne, którym towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych –  zabawy, kwizy oraz konkurs rysunkowy na temat UE.

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony