Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Článok

Víkend v znamení osláv 50. výročia

Víkend v znamení osláv 50. výročia
Oslavy 50. výročia pri Brandenburskej bráne v Berlíne.

28/03/07

Ľudia z celej Európy sa 24. a 25. marca stretávali na koncertoch, festivaloch, debatách, výstavách a športových podujatiach organizovaných v rámci osláv 50. výročia založenia EÚ.

Napriek chladnému počasiu prišlo v sobotu večer na bruselský koncert pod holým nebom nazvaný „Európske hviezdy“ EnglishfrançaisNederlands 60 000 ľudí. Pri Atómiu, tejto jedinečnej bruselskej atrakcii, sa zišli hviezdy pop music, aby tu zaspievali svoje staršie aj súčasné hity.    

Jedným z podujatí, ktoré prebehli v Ríme, bolo špeciálne zasadnutie Výboru regiónov English , na ktorom výbor v deklarácii  predložil svoju víziu pre budúcnosť Európy. V sobotu boli v rámci večera kultúrnych akcií Italiano otvorené pre verejnosť aj vysoké školy.

Takisto v sobotu vystúpili v 35 berlínskych kluboch Deutsch európski hudobníci a múzeá Deutsch zostali otvorené až do druhej hodiny ráno. 500 000 ľudí potom využilo slnečnú nedeľu na návštevu informačných stánkov EÚ pri Brandenburskej bráne a tiež na pozretie si predstavení pouličných umelcov a medzinárodných skupín.

Študenti z celej Európy sa stretli v Madrideespañol (es) na koncertoch a umeleckých predstaveniach a pri tvorbe obrovského puzzle, ktoré predstavovalo 27 krajín EÚ.  V Barcelone sa na nádhernom mrakodrape „Torre Agbar“ rozžiaril symbol „50 EÚ“.

17. marca oslávilo 74 500 rugbyových fanúšikov toto výročie pri  stretnutí Walesu a Anglicka v rámci Majstrovstiev šiestich národov na cardiffskom „Millennium Stadium“.

Videozáznamy rozhovorov

Počas víkendu osláv 50. výročia EÚ sa reportéri pýtali obyvateľov a návštevníkov Ríma na ich názor na EÚ. (S vysielaním videozáznamu súhlasilo EuropocketTV).

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok