Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt
Európa oslavuje! - 50. výročie Rímskej zmluvyPreskočiť panel pre výber jazykov (klávesová skratka=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročie > Správy a médiá > Téma

Európania v pohybe

Európania v pohybe

23/02/07

Čoraz viac ľudí sa voľne pohybuje medzi krajinami EÚ a možnosť žiť a pracovať v zahraničí sa stala pre mnohých Európanov realitou. Od podpísania prvej dohody o zrušení vnútorných hraníc v roku 1985 sa im to Európska komisia snaží uľahčiť.

Voľný pohyb a pracovná mobilita sú pre EÚ najdôležitejšie. Eúropania dnes môžu cestovať po väčšej časti EÚ bez cestovného pasu a môžu žiť vo väčšine krajín EÚ, pričom majú rovnaké práva English ako štátni príslušníci hostiteľskej krajiny.

„Možnosť pracovať v inej európskej krajine poskytla jednotlivcom šancu naučiť sa nový jazyk, spoznať inú kultúru a nadobudnúť nové skúsenosti,“ vyhlásil komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla.

S cieľom zvýšiť informovanosť o možnostiach, ktoré prináša voľný obeh, vyhlásila Komisia minulý rok za „Európsky rok mobility pracovníkov“. Počas  roku 2006 sa v Európe začalo viacero iniciatív. Jednou z nich je portál EURES, na ktorom je možné nájsť viac než milión pracovných ponúk z celej EÚ. EÚ zvýšila aj počet mediálnych nástrojov, ktoré poskytujú praktické informácie o množstve tém pre mladých ľudí, pracovníkov, podnikateľov a cestovateľov po EÚ.

V súčasnosti sa schengenské English pravidlá, pomenované podľa luxemburského mesta, kde bola podpísaná prvá dohoda, uplatňujú v 13 krajinách EÚ. Dočasné obmedzenia stále limitujú pohyb pracovníkov z krajín, ktoré k EÚ pristúpili v roku 2004 a 2007. Tieto obmedzenia platia maximálne sedem rokov, väčšina štátov EÚ ich však pravdepodobne zruší skôr.

Užitočné odkazy:

Vaša Európa (portál s odkazmi na európske a vnútroštátne verejné orgány)

Ploteus (Portál o možnostiach vzdelávania v európskom priestore)

Cestovanie v Európe

Zdroje informácií

Právne upozornenie | O portáli EUROPA | Vyhľadať | Kontakt | Na začiatok