Η γλωσσική πολυμορφία είναι αναπόσπαστο χαρακτηριστικό της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ένα από τα πολυτιμότερα πλεονεκτήματά της.
Απευθυνόμενη σε όλα τα σχολεία των κρατών μελών, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα διοργανώσει διαγωνισμό μετάφρασης με στόχο να προωθηθούν τόσο η εκμάθηση ξένων γλωσσών όσο και τα γλωσσικά επαγγέλματα.
Στις 14 Νοεμβρίου 2007, όλοι οι νέοι 17ετών μπορούν να λάβουν μέρος σεδιαγωνισμό μετάφρασης που θα διεξαχθεί την ίδια ημέρα και στα 27 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης!Οι μαθητές θα πρέπει να μεταφράσουν ένα κείμενο, χρησιμοποιώντας οποιονδήποτε γλωσσικό συνδυασμό των εικοσιτριών επίσημων γλωσσών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Μπορείτε να ζητήσετε περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση:
DGT-translatores@ec.europa.eu