Οι νέοι συγκεντρώνονται με την ευκαιρία της πέμπτης Άνοιξης της Ευρώπης για να συζητήσουν τις αξίες, τα επιτεύγματα και τις προοπτικές της Ευρώπης, μαθαίνοντας ταυτόχρονα περισσότερα για την Ευρώπη και πραγματοποιώντας συναντήσεις με Ευρωπαίους ιθύνοντες. Στην εκδήλωση, που άρχισε στις 26 Μαρτίου – μία ημέρα μετά την υπογραφή της Συνθήκης της Ρώμης – και θα λήξει στις 30 Ιουνίου, εορτάζονται φέτος τα πενήντα χρόνια της Ευρώπης αλλά και η Ευρώπη του μέλλοντος.
Περισσότερα από 4.000 σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε ολόκληρη την Ευρώπη διοργανώνουν διαγωνισμούς, εκθέσεις, δημόσιες συζητήσεις και συναντήσεις, διαλέξεις και διαδικτυακές συζητήσεις μεταξύ των μαθητών και προσωπικοτήτων της περιοχής τους, της χώρας τους ή ακόμη και της διεθνούς σκηνής.
Η Μάργκοτ Βάλστρομ, Επίτροπος επικοινωνίας, και ο Λεονάρντ Ορμπάν, Επίτροπος πολυγλωσσίας, έζησαν αυτή την εμπειρία στις 10 και 11 Μαΐου.
Στις 9 Μαΐου , η Υπηρεσία Συνεργασίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, EuropeAid, είχε την ευκαιρία να πλησιάσει τους νέους και να συμπεριλάβει 100.000 περίπου μαθητές ηλικίας 13-18 ετών στο πρόγραμμα Η ημέρα της Ευρώπης στο σχολείο
. Εξάλλου, 100 περίπου υπάλληλοι που εργάζονται στον τομέα της εξωτερικής συνεργασίας ταξίδεψαν σε όλη την Ευρώπη και επισκέφθηκαν περισσότερες από 4.400 τάξεις όπου μίλησαν για προγράμματα και δραστηριότητες της ΕΕ σε ολόκληρο τον κόσμο.
Με συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης, διαγωνισμούς ζωγραφικής, θεατρικές παραστάσεις και άλλες εκδηλώσεις, το νεαρό ακροατήριο ενημερώθηκε για όλο το φάσμα της ανθρωπιστικής δράσης της ΕΕ, από τη βοήθεια στα παιδιά του δρόμου στην Κένυα μέχρι την καταπολέμηση της φτώχιας στον κόσμο και από την προσχώρηση της Τουρκίας στην ΕΕ μέχρι το μεταναστευτικό ρεύμα από την Αφρική.
Τα σχολικά προγράμματα τόσο για την Άνοιξη της Ευρώπης όσο και για την Ημέρα της Ευρώπης σημειώνουν ιδιαίτερη επιτυχία τα τελευταία χρόνια και εντάσσονται στις ετήσιες εκδηλώσεις όλο και περισσότερων ευρωπαϊκών σχολείων.