Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

DiscoverEU


DiscoverEU
Czym jest DiscoverEU?

Masz ukończone 18 lat? Szukasz przygody? Jeśli tak, bądź tego lata gotowy na zwiedzanie Europy. W ramach inicjatywy DiscoverEU Unia Europejska rozda około 15 tys. kart travel pass umożliwiających młodym ludziom podróżowanie.

To Twoja szansa – możesz korzystać ze swobody przemieszczania się, odkrywać różnorodność Europy i cieszyć się jej bogactwem kulturowym, a przy tym poznawać nowych przyjaciół. I lepiej poznać siebie samego.

Ponieważ rok 2018 ogłoszono Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, możesz spodziewać się dodatkowych atrakcji! W całej Europie odbywa się wiele wydarzeń, które zwracają uwagę na jej bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturowe.

Preferowane będą podróże koleją. Nowe miejsca i zapierające dech krajobrazy – różnorodność Europy nie zna granic!

Aby laureaci konkursu mogli dotrzeć do najdalszych zakątków naszego kontynentu, karta travel pass umożliwi im także podróż alternatywnymi środkami transportu, np. autobusem czy promem. W wyjątkowych przypadkach i gdy inne środki transportu nie są dostępne, dozwolona będzie podróż samolotem. Dzięki temu w konkursie mogą wziąć udział również młodzi ludzie mieszkający na obszarach oddalonych i wyspach.

 

Kto może się zgłosić?

Możesz wziąć udział w konkursie, pod warunkiem że:

  • 1 lipca 2018 r. masz ukończony 18 rok życia (urodziłeś się między 2 lipca 1999 r. a 1 lipca 2000 r. włącznie),
  • jesteś obywatelem jednego z 28 krajów UE,
  • w formularzu zgłoszeniowym online podasz numer dowodu tożsamości lub paszportu,
  • rozpoczniesz swoją podróż w jednym z 28 krajów UE,
  •  podróżowanie zaczniesz między 9 lipca a 30 września 2018 r.,
  • Twoja podróż nie potrwa dłużej niż 30 dni,
  • odwiedzisz nie więcej niż cztery kraje UE,
  • chciałbyś zostać ambasadorem DiscoverEU.

Jeśli spełniasz te kryteria, możesz się zgłosić online.

Zgłoszenia można dokonać indywidualnie lub jako grupa licząca maksymalnie 5 osób. W przypadku grupy musi zostać wyznaczony jej lider. Lider grupy wypełnia formularz zgłoszeniowy i uczestniczy w kwizie oraz odpowiada na pytanie dodatkowe (tzw. pytanie rozstrzygające). Przy składaniu wniosku otrzyma on kod, który następnie powinien przekazać członkom grupy w celu ich rejestracji. Na podstawie kodu przekazanego przez lidera grupy jej członkowie mogą się zarejestrować online i podać swoje dane osobowe. Wszyscy członkowie grupy muszą mieć ukończone 18 lat.

Najczęściej zadawane pytania

 

Kiedy i w jaki sposób mogę się zgłosić?

Zgłoszenia online przyjmowane będą od 12 czerwca, godz. 12:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego, do 26 czerwca 2018 r., godz. 12:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego. Najpierw musisz podać swoje dane osobowe oraz szczegóły na temat planowanej przez Ciebie podróży. Następnie musisz odpowiedzieć na 5 pytań kwizowych związanych z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz z unijnymi inicjatywami dotyczącymi młodych ludzi. Na koniec będziesz musiał odpowiedzieć na pytanie rozstrzygające, które umożliwi Komisji Europejskiej dokonanie wyboru kandydatów, gdyby ich liczba przewyższała liczbę dostępnych kart travel pass. Wybrani uczestnicy muszą rozpocząć podróż w okresie między 9 lipca a 30 września 2018 r.

 

Europa na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok!

 

Ciekawe nagranie wideo TEDx Vincenta-Immanuela Herra

#FreeInterrail - A Vision of a Europe for All | Vincent-Immanuel Herr | TEDxOTHRegensburg

Video Description: 

 

Czego oczekujemy od Ciebie?

Jako ambasador DiscoverEU zostaniesz poproszony o zdawanie relacji ze swoich doświadczeń podczas podróży – możesz to robić na przykład za pomocą mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter lub Instagram, w ramach prezentacji w swojej szkole lub na forum swojej społeczności lokalnej. Przystąp do grupy DiscoverEU na Facebooku, jak tylko zostanie założona!

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie na temat konkursu DiscoverEU, zajrzyj na stronę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Jeżeli nie znajdziesz tam informacji, których poszukujesz, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio, klikając przycisk poniżej. Na wszystkie pytania staramy się odpowiadać w ciągu pięciu dni roboczych.
Mam pytanie