Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Dijital Veritabanı: politika yapıcılar gençleri dinliyor.

Görüşlerinizin politika yapıcılar tarafından duyulmadığını mı hissediyorusunuz? Deep-Linking Youth AB politika yapıcılarını genç Avrupalıların karşılaştığı güçlükler ile birleştiren bir sosyal medya izleme platformu geliştirdi

Bu neyle ilgili? Sosyal medyanın dinlenmesi. Bir başka deyişle Digital Dashboard  kamu yorumlarını toplayıp Twitter, blog ve anahtar kelimleri kullanarak Facebook gruplarında paylaşan bir tür izleme platformudur. Bu araç, 22 Mart 2017’de başlatılmış olup gençlik öğrenme hareketliliği temasıyla test edilecektir ki bu bundan sonra gönüllülük, çalışma, yurt dışında okuma veya Erasmus programı bu Dijital panoda toplanacaktır.

Fikir şu ki politika yapıcılar genelde duyulmayan sesleri dinliyorlar.Bu gençleri kurumlara teşvik etmek değil fakat  politika yapıcılarının  konu hakkında çevrimiçi alanda söylenenlere direk ulaşması anlamına geliyor. Amacı e-katılımı enstrüman olarak kullanıp gençlerin demokratik hayata aktif katılımlarını teşvik etmektir.

Proje Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmekte ve European Citizen Action Service ‘in Erasmus Student Network, The Consultation Institute,  Civil College Foundation, ProInfo Foundation, GONG ve Citizens Foundation ortaklığıyla yürütülmektedir.

Danışma Enstitüsünün direktörü, Remmert Keijzer, bu aracın politika yapıcılarını” gençlerin görüşlerini daha iyi anlama fırsatı verdiğini iddia ediyor çünkü onlar kimin neyi, nerede , ne zaman  söylediğini ve iyi ya da kötü yolla “söylediklerini görebiliyorlar. Normal bir günde filtrelendikten sonra  35 dilde yazılıp Google Çeviri ile İngilizceye çevilmiş 50.000-60.000 gönderi topluyorlar .

Öğrenme hareketliliği ile ilgili bu korkunç büyük veri  European Student Network (ESN)’in bulduğu üç problmeli alanda kategorize edilir: ev bulma, bütçeleme ve üniversite. ESN’in başkanı Safi Sabuni ‘Diğerleri’ adı altında da bir kategori olduğunu ve bunun  “ gençlik hareketliliği ile ilgili daha önce hiç tanımlanmamış  genel bilgileri de içerdiğini belirtti. “ Bu dijital veri tabanı yeni zorlukları belirlememizi sağlıyor” dedi Sabuni.

Nasıl çalışıyor? Vatandaşlık Vakfı CEO’su Robert Bjarnason gönderilerin sınflandırmasının ilgili veya ilgisiz olarak kamuya açık olduğunu belirtti. Bu manuel sınıflandırma algoritmayı besleyeek pek yakında verileri kendi kendine sınıflandırabilecek.Elisa Lironi milyonlarca verinin binlere filtrelendiğini belirterek politika yapıcılarının platformu kullanabileceğini ve de belkide  bir yorumun önemli bir konuya değinerek AB’de tartışma başlatabileceğini söyledi.

 

Yayınlanma: Cmt., 06/05/2017 - 19:22


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!