Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Türkiye'de Spor ve Fitness

Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. M.Kemal ATATÜRK

Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir.

                                                                                                                 M.KEMAL ATATÜRK

FİTNESS

Fitness denince ülkemizde çoğu insanın aklına ilk olarak vücut geliştirme (body building) gelir. Bunun dışında birçok insan da fitness olarak tabir edilen egzersizlerin ayrı bir ekol olduğunu ve fitness yapanların çok farklı bir spor branşı ile ilgilendiğini düşünür. Oysa fitness kelime anlamı olarak “sağlıklı olma, formda olma” manasına gelir ki, bu çerçeveden bakıldığında çok geniş bir çeşitliliğe sahip olan birçok farklı egzersiz türü fitness olarak nitelendirilir.

Fitness ister aletli isterse aletsiz olsun vücut kaslarının teker teker ya da guruplar şeklinde çalıştırılması için yapılan egzersizler bütünüdür. Vücudun fiziksel yapısının güçlendirilmesini amaçlayan fitness egzersizleri, kişinin tercihine ve ahvaline göre birçok farklı biçimde ve mekânda yapılabilir.

FİTNESS’IN TÜRKİYE TARİHİ

Fitness’in Türkiye ile tanışması reel anlamda 20-25 yıl öncesi dayanır. Fitness 1995li yılların başında ivme kazanan daha öncende  tecrübesiz olduğumuz spor dalıydı. İlk olarak Özel de açılan birkaç işletmemiz vardı.( Hillside Etiler, Planet Health Club Kuruçeşme vb.) Bu kulüplerin çalışma alanlarının yüzölçümleri de yüksek değildi. İlk büyük tesis olarak Türkiye 90 lı yılların başında Sports International Ankara Bilkentte bulunan büyüklük bir spor merkezi ile tanıştı.

            2000den Dünya üzerinde edilgen konumda olan Türkiye 2000den sonra kabuğundan çıkmış ve etken bir ülke konumuna gelmiştir. Bunun verdiği avantajlar sayesinde ekonomi, bilim ve sanat ve spor gelişmiştir. Neredeyse Türkiye de Spor kompleksi olmayan ilimiz kalmamıştır. Bu tesislerin başında da sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan Fitness yer almaktadır. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından hizmet veren ücretsiz 20’dan fazla spor salonu bulunmaktadır sırasıyla İstanbul’u Ankara, İzmir ve diğer birçok ilimiz takip etmektedir. Bu tesislerin yanı sıra sağlıklı yaşam için bütün illerde spor parkları vardır.

Fitness Yapmanın Bize Kazandırdıkları Nelerdir?

 1. Solunum kapasitesi artmış akciğerler ve verimli çalışan bir kalp
 2. Atardamar sistemlerinde kan basıncının azalarak kalp hastalığı risklerinde azalma
 3. Verimli bir şekilde kilo verme, zayıflama
 4. Kemiklerin kuvvetlenmesi
 5. Uzun ve sağlıklı bir yaşam
 6. Gelişen zihinsel performans ve düşünme yeteneğinin artması
 7. Pozitif bakış açısı
 8. Cinsel güçte performans
 9. Daha fazla kendine saygı
 10. Düzenli ve rahat bir uyku

Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Fitness antrenmanına başlamadan önce sağlık durumunun uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
 2. Uygun kıyafet ve spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir.
 3. Fitness uzmanının vereceği programa riayet edilmesi gereklidir.
 4. Antrenman sırasında sakatlık yaşamamak için antrenmandan önce streching hareketleriyle adalelerin ısınması gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sakatlıklara sebebiyet verebilir.
 5. Ağırlık egzersizlerinde belirli periyotlar halinde aşama aşama ağırlıklar artırılmalıdır. Aniden yüklenilen aşırı ağırlık kaslarda tahribata sebebiyet verebilir.
 6. Fitness sadece antrenman alanında yapılan hareketlerden teşekkül eden bir spor değildir. Fitness salon antrenmanlarının yanında gündelik hayatımızda düzenli bir yaşam ve dengeli beslenmeyle beraber teşekkül eden bir spordur. Fitness Spor Salonu olan bazı kurumların linkleri:

 

http://www.sporas.com.tr/bran%C5%9Flar/fitness.aspx

http://www.hillsidecityclub.com/spor/fitness-kamplari

 

Yayınlanma: Sal., 25/02/2014 - 13:09


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!