Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Sosyal medya ve etkileri

İnternet ve elektronik cihazları kullanma yaşı giderek düşmekte, daha anaokuluna başlamadan söz konusu imkanları kullanan

         İnternet  ve elektronik cihazları kullanma yaşı giderek düşmekte, daha anaokuluna başlamadan söz konusu imkanları kullanan, başta doğum tarihi ve diğer bilgilerini yanlış girerek normalden çok erken bir dönemde kendine ait hesap açan, bir bakıma kendine yaşam alanı edinen  çocuklar görmek günümüzde kanıksanmış  bir durumdur.


       Sosyal medya denildiğinde en çok kullanılan Facebook ve Twitter kullanıcı sayısının hızlı ve kontrolsüz artışıyla bireylerin sosyal ve psikolojik gelişiminden kişisel alışkanlıklarına, iletişim tarzlarından komşuluk ilişkilerine kadar birçok değeri âdeta evrim geçirmektedir. Günümüzde İnternet dili olarak tâbir edilen ve dillerin de yozlaşmasına sebep olan yeni kelimeler ve yeni konuşma tarzları doğmuştur. Öte yandan karşılaştığında selamlaşmayan kişiler sosyal medyada birbirlerini gelişigüzel takip etmekte, tamamen internet aracılığıyla çoğu zaman da birbirleriyle hiç iletişim kurmadan, tamamen paylaşılan bilgiler aracılığıyla birbirlerinden haberdar olmaktadır. Bunun yanında sosyal medya ağlarından ekleme veya silmeler yüz yüze muhabbetlerin temelini oluşturup, sitem ve tartışmalara yol açabilmektedir. Sürekli olarak geçmişe duyulan özlem, eski arkadaşlıklara, eski bayramlara, eski oyunlara duyulan hasret, şüphesiz sosyal medyanın hayatımızı önemli oranda etkilemesinin tezahürüdür. Zira internetin bir an kesilmesiyle hayatın durduğu, internet bağlantısı olmayan yerin tarih öncesi devirleri yaşadığının düşünüldüğü günümüzde sosyal medya, gündem belirlediği ve gündem değiştirdiği kadar bilgi kirliliğine yol açarak birey ve görüşleri birbirine kışkırttığı için bireyler şiddetle eski değerlerini özlemektedir. Tüm bunların yanında, önceleri iki kuşak arasındaki yaş farkı 20-30 iken, şüphesiz günümüzde küreselleşme ve hızlı tüketimin etkisiyle 8-10 yaşa kadar düşmüştür. Bu durum da aralarında fazla yaş farkı olmayan kişilerin, birbirlerini anlayamamasına, sudan sebepler yüzünden tartışmalar yaşamasına yol açabilmektedir.


    Bireylerin internet ve sosyal medyayı yaşam kaynağı haline getirmeleri değil bilgi edinme, eğlenme ve sosyalleşmede bir alternatif olarak kullanmaları bilinci aşılanmalıdır. Genç nüfus başta olmak üzere toplumun tüm yaş grubunun sosyal medyayı kontrollü kullanan bireyler haline getirmek için yapılan çalışmaların devlet politikası haline getirilerek yaptırım ve süreklilik kazanması toplumun yararına olacaktır.

 

Murat ŞAHİN
Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğrencisi

 

Zveřejněno: so, 09/08/2014 - 23:22


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz