Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

AKIL SAĞLIĞIMIZIN DEĞERİNİ BİLİYOR MUYUZ?

Warwick Tıp Fakültesi, Portsmouth Üniversitesi ve Bristol Üniversitesi'nden bir ekibin...

İngiltere'de yapılan bir araştırma sonucunda, kırsal kesimdekilerin akıl sağlığının kentlerde yaşayanlardan daha iyi durumda olduğu belirlendi. 

Warwick Tıp Fakültesi, Portsmouth Üniversitesi ve Bristol Üniversitesi'nden bir ekibin, İngiliz Psikiyatri Dergisi'nde de yayımlanan araştırmasına göre, kırsal kesimdeki izole yaşam, sosyal ilişkilerin eksikliği ve kentin olanaklarının bulunmayışının akıl sağlığında olumsuz etki yarattığı inanışının tersine, kentsel bölgelerde depresyon ve korku gibi rahatsızlıklar ile intihar oranlarında artış görülüyor.

            Bilimsel araştırmalar bunu gösteriyor iken peki biz ne düşünüyoruz? Akıl sağlığımızı o ya da bu şekilde bir gün yitirebileceğimizin farkında mıyız? Kimi zaman çevresel etkenler, kimi zaman genetik bir hastalık sonucu akıl sağlığını yitiririz. Kentlerde trafik, yoğun iş stresi gibi sebeplere bağlı olarak akıl sağlığını yitirme oranı artış göstermektedir. Buyüzden akıl sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız gibi soru ile daha çok karşılaşıyoruz günümüzde.

            İnsanlarımız tarafından akıl sağlığını yitirmiş kişileri hep ötekileştirildi. Bazen acıyarak baktık onlara, bazen de ürkerek. Kendimizi koruma içgüdüsü ile yaklaştık onlara sanki hastalıkları bulaşıcıymış gibi davrandık. Bize yaklaşmalarına izin vermedik, mesafeli ve ölçülü durduk onlara karşı; çünkü onlar bizim gözümüzde deliydi. Bize de öğretilen, deliler anlık tepkiler verir buyüzden çok muhabbet kurmamak gerekir. Akıl sağlığını yitirmiş kişiler bizim için onlardı ve bizden değildiler. Oyüzden merkeze kapatılmalı ve insanlardan uzak tutulmalıydılar. Peki ya akıl sağlığını nasıl yitirmişlerdi bir gün bizim başımıza da böyle bir şey gelir mi? Bu sorular üzerinde hiç durmadık. Kolay yolu seçtik ve dışladık. Oysa onlar hiçbir zaman bizim sahip olduğumuz özgürlüklere sahip olamadılar. Özgürlükleri kısıtlı olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Mesela biri olmadan evden dışarı çıkamıyorlar, Markete gidip alış veriş yapamıyorlar hür iradesi ile bir şeyi satın alamıyorlar. Üstelik bunun farkında bile değiller çoğu zaman. O küçücük dünyalarında sadece öfke, nefret, sevgi gibi duygusal kavramları algılayabiliyorlar. İşte biz tam da burada yanılgıya düşüyoruz. En hassas oldukları yerden yaklaşıyoruz onlara ve sevgi yerine öfkemizle, korkularımızla bazen nefretimizle karşı karşıya bırakıyoruz.

      Akıl sağlığının da diğer hastalıklar gibi tedavi olabildiğini anlamak gerekiyor. Merkezde tedavisi biten kişilere hala hastaymış gibi bakmazsak onların da yaşama bir şekilde tutunmasını sağlamış oluruz.

 

                                                                    

Zveřejněno: út, 25/02/2014 - 14:11


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz