Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Türkiye'de Yaşayan Gençler ve Akıl Sağlığı

Nüfusunun %16.6’sını gençlerin oluşturduğu Türkiye’de, gençlerin birçoğu üniversite çağlarından itibaren çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Nüfusunun %16.6’sını gençlerin oluşturduğu Türkiye’de, gençlerin birçoğu üniversite çağlarından itibaren çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar; gençlerin ergenlik çağlarından itibaren kendilerini tanımaya çalıştıkları dönemlerde başlayarak, üniversite sınavlarına hazırlanırken ailesinin ve çevresinin yaptığı baskılar sonucunda da devam edebilmektedir. Hatta üniversite kazanmanın tek sorunu olduğunu düşünen gençler, üniversite sonrasında da işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalarak sorunlarının üstesinden gelememektedir. Yaşadıkları tüm bu sorunlar gençlerin psikolojilerinin bozulmasına sebep olmakta ve ilerde tedavi edilmezse kişinin ruh sağlığında ciddi bozukluk, kendine güvensizlik, saldırganlık, korku gibi unsurlar görülebilmektedir.

Türkiye’de üniversiteye gidebilen gençlere baktığımızda, doğu ilerlinde yaşayan gençlerin dezavantajlılığından kaynaklanan bir düşüş görmekteyiz. Batı illerinde bu oran daha yüksektir. Ayrıca gençlerin psikolojisinin bozulmasına yol açan diğer etken olan işsizlik oranlarına baktığımızda ise Türkiye’de 3 milyon 471 kişinin işsiz olduğunu ve bu sayının %17.5’inin gençlere ait olduğunu görmekteyiz. Yapılan bir araştırmaya göre bu şartlarda mutlu olduğu düşünen genç oranı %64.6 ve gelecekten umut vadeden genç oranı ise %83.2’dir. Ancak 25 yaş ve üstü yetişkinlerde, gençlere göre daha düşük bir oran görülmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı Türkiye’de psikolojik tedavi gören genç sayısı da oldukça yüksektir. Gelecek kaygısı yaşayan gençler tüm bu sorunlarla boğuşurken ilerde daha büyük sorunlar yaşamamaları için psikolojik yardım alarak, ruh sağlıklarını bozan etkenler konusunda alacağı tavır hakkında uzman kişilerden yardım almaktadırlar. Türkiye’de bu konuda özel klinik ve tedavi merkezleri, hastaneler, dernekler, kamu kurumları gibi kuruluşlar gençlere ve ailelere ücretli veya ücretsiz psikolojik destek sağlamaktadırlar.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Zveřejněno: po, 24/02/2014 - 14:12


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz