Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Uyan, Kalk: Sağlığın için Ayaklan

Uyan, Kalk: Sağlığın için Ayaklan adlı proje, Türk Ulusal Ajansı tarafından sağlanan hibe ile Gençlik Programları alt eylem 1.1 kapsamında organize edilmiş bir projedir.

Uyan, Kalk: Sağlığın için Ayaklan adlı proje, Türk Ulusal Ajansı tarafından sağlanan hibe ile Gençlik Programları alt eylem 1.1 kapsamında organize edilmiş bir projedir.  Proje Faaliyet Programı 25.11.2011-02.12.2011 tarihleri arasında Eskişehir, Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Projede yer alan ortak ülkeler: Türkiye, İrlanda, İtalya, Romanya ve Polonya’dır. Her bir ortak organizasyonu temsilen 5’er katılımcı ve 1’er Grup lideri projede yer almıştır. Proje, Eskişehir’de faaliyet gösteren  „Akran Eğitmenleri Topluluğu“ adındaki informal grup tarafından organize edilmiştir. Projeyi kısaca özetlemek gerekirse; proje katılımcıları sadece gönüllülük üzerine değil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ( Özellikle Hiv/Aids) hakkında da daha fazla bilgi edinme imkanı buldular. Dahası, katılımcılar 1 Aralık Dünya Aids Gününde yerel halkı bilinçlendirmek için el ilanı, poster vb. hazırlayarak bunları Eskişehir’de gönüllü olarak dağıttılar. Aktiviteler esnasında katılımcılar, sadece birbirlerinin kişiliklerini değil kültürel geçmişlerini yakından tanıdılar. Avrupa değerlerini yansıtan aktiviteler sayesinde, katılımcılar Avrupalılık kimliği ve Avrupa Vatandaşlığı hakkında farkındalıklarını artırma fırsatı yakaladılar. Faaliyet Programı süresince yaygın eğitim tekniklerine başvuruldu.

Projenin Amaçları:

-Gönüllülük ve Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek;

-bu konular hakkında farkındalık artırmak,

-1 Aralık Dünya Aids günü için yaratıcı aktiviteler organize etmek,

-Farklı ülkelerden gelen genç insanlar arasında karşılıklı anlayış ve toleransı pekiştirmek ve Hiv  ile enfekte olmuş bireylere karşı ayrımcılığın önlenmesine yardım etmekti.

 

Yayınlanma: Sal., 25/02/2014 - 13:21


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!