Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm yeniden hayat vermek demektir! İşte bu yüzden Moebius'un halkası geri dönüşüm ürünlerinin logosu haline geldi.

Geri dönüşümü dönüştürmek

Geri dönüşüm aynı ya da farklı ürünlerin üretilmesi aşamasında daha önce kullanılmış ürünleri yeniden kullanılarak üretilecek maddenin yeniden üretilmesini azaltmayı amaçlamaktadır. Örneğin, plastik şişeler polar gibi tekstil ürünlerinde geri dönüşüme uğrayabilir; Ürünlerin toplanması ve sıralanmasından sonra plastik ürünler bu tarz tekstil ürünlerinde kullanılıyor. 25 tane pet şişenin biraraya gelmesiyle bir tane polar kazak üretilebilir.

Geri dönüşüm geleceğimizdir.

  • Geri dönüşüm her şeyden önce dünyanın bir ucunda üretilmiş bir maddenin yeniden kullanılarak yenilenmeyen doğal kaynakların korunmasını sağlamaktır. Misal verecek olursak bir ton alüminyum tenekenin geri dönüşümüyle iki ton boksit madeninin çıkarılmasını engelleyebiliriz.
  • Geri dönüşüm kirliliğin azalmasını, enerjinin israf edilmemesini sağlar, küresel ısınmaya neden olan serta gazlarının yayılmasını azaltır. 

Avrupa Birliği ülkeleri bu konuları öncüler.

Avrupa Komisyonunun 2012'de yayımladığı bir raporda Avrupa ülkelerinin temel ihtiyaçlarını azalttığını açıkladı. 18 kritere göre (geri dönüşüm, geri dönüşümün kazancı ...vs) 28 üye devlet değerlendirilmiş ve ülkeler arasında ciddi farklar görülmüştür. Avusturya, Hollanda, Danimarka ve Almanya geri dönüşüm konusunda en gelişmiş ülkelerin başında geliyor.

Geri dönüşümde rakipsizlik

Arkadaşlarınla dışarı çıktığında onlara vereceğin bilgilerle onları şaşırtabilirsin. Misal verecek olursak onlara aşağıdaki bilgileri verebilirsin :

  • 2012'de 35 milyon ampül geri dönüşüm için toplanmıştı. Başka türlü açıklayacak olursak, Fransızların %62 si tarafından 19 000 geri dönüşüm noktasından her saniyede 7 kullanılmış ampül toplanıyor.
  • Dünya çapında her yıl 720 milyon telefon çöpe atılıyor.
  • Avrupa'da 11,5 milyon ton su biriktiriliyor. Bu da Avrupa için yılda 7 733 513 ton suyun geri dönüşümüne yani her saniye için 245 kilo suyun geri dönüşümüne tekabül ediyor.

Daha az şeyi çöpe atıyorum.

Elektronik aletler ve kullanılmış elektrikli ürünler için toplama alanları bulabilirsiniz. Büyük markaların mağazaların içersinde piller ve ampüller için toplama alanları da bulunuyor.

Günlük yapacağımız ufak tefek jestler, Gezegenimiz için büyük bir adım.

Çeviren: Fahri KAYIN

*Eurodesk Fransa sayfasından tercüme edilmiştir (http://europa.eu/youth/fr/article/62/5219_fr)

 

Yayınlanma: Çar., 04/02/2015 - 14:11


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!