Evrópska ungmennagáttin
Upplýsingar og tækifæri fyrir ungt fólk vítt og breitt í Evrópu.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Küresel Isınma İle Mücadele Hamlesi

Bakanlık hazırladığı kamu spotu ile küresel ısınmaya karşı vatandaşların alabileceği tedbirleri anlatıyor.

Bakanlık hazırladığı kamu spotu ile küresel ısınmaya karşı vatandaşların alabileceği tedbirleri anlatıyor.İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu (İDHYKK) 2015 yılının iklim değişikliği vizyonunu belirledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin başkanlığında gerçekleştirilen İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısında, kurul üyesi olan 18 kurum ve kuruluş ile birlikte önemli kararlar alındı. Kurul 2020 sonrası iklim rejimine yönelik olarak 2015 yılında kabul edilmesi öngörülen anlaşma çerçevesinde Türkiye’nin iklim değişikliği yol haritasını hazırlayacak. Toplantıda çalışma grupları oluşturuldu ve akademik camiadan teknik danışmanlar da kurulda ilk defa görevlendirildi.

Oluşturulan teknik gruplar arasında sera gazı emisyon azaltım grubu da var. Küresel ısınma ile mücadele için hayati nitelikte çalışmalar yapacak olan grup hazırlayacağı yol haritasını sene sonunda İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’na sunacak.Bu arada Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı küresel ısınma ile mücadelede vatandaşların alabileceği önlemleri içeren bir kamu spotu hazırladı. Kamu spotunda, iklim değişikliği ile bireysel olarak mücadele etmenin yöntemleri de anlatılıyor.

Vatandaşlara, küresel ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlamaları için ulaşım noktasında bireysel olarak otomobil kullanımını değil yürümek, bisiklete binmek veya toplu taşıma araçlarının kullanımı tavsiye ediliyor.

Ayrıca enerji tasarruflu araç veya ev eşyalarının, ambalajı geri dönüştürülebilir ürünlerin çevrenin korunmasına yönelik katkıları anlatılıyor. Kamu spotunda ayrıca su ve elektrik tasarrufunun küresel ısınma ile mücadeledeki önemi vatandaşlara bir kez daha hatırlatılıyor.

Hazırlanan kamu spotu önümüzdeki günlerde ulusal kanallarda yayınlanmaya başlayacak

http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=13529

Útgefið efni: Þri, 08/07/2014 - 15:44


Tweet Button: 

Skyldir tenglar


Info for young people in the western balkans

Vantar þig ráðgjöf sérfræðings?

Ask us!