Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Yavaş Ama Sağlıklı Şehir: Seferihisar

Seferihisar İzmir’in en sakin, en doğal en tarihi ilçelerinden biridir. Sakinliği öyle meşhurdur ki 19 ülkede 129 üyeye sahip olan CITTA SLOW (Yavaş Şehir) şehirlerinden biri olmuştur.

Seferihisar İzmir’in en sakin, en doğal en tarihi ilçelerinden biridir. Sakinliği öyle meşhurdur ki 19 ülkede 129 üyeye sahip olan CITTA SLOW (Yavaş Şehir) şehirlerinden biri olmuştur. Teos antik kentinden Sığacık kalesine, temiz denizinden uygun konaklama fırsatlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz bu şirin ilçe bu özellikleri ile TV’de yayınlanan birçok dizi çekimlerine de ev sahipliği yapmıştır. 

Burada sizlerle paylaşmak istediğimiz yazı ise; son günlerde Seferihisar’ın adından daha çok bahsedilmesini sağlayan Ekolojik Pazar. Ekolojik Pazarda her tür ürünün bahçeden toplanmış, hiçbir kimyasal işlem görmemiş ve en doğal halini bu pazarda bulabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler üreticiden tüketiciye direk ulaşması sayesinde de ürünler ucuz. Bu Pazar sayesinde başta kadınların üretime katılmasını sağlamakla birlikte ilçe sakinlerinin aile bütçelerine katkı yapmasını da sağlıyor.

Belediyenin bir proje olarak başlattığı bu çalışmalar gün geçtikçe büyümüş ve sanal ortama da taşınmıştır. Artık insanlar aradıkları dilediği ürünü internet sitesinden bulabiliyorlar. Üstelik fiyatlarını da görerek.

Gençler için iyi bir örnek oluşturabilecek aynı zamanda sağlıklı nesiller yetişmesine de yardımcı olacak bu pazarı en yakın zamandaki İzmir seyahatinizde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

Eurodesk Türkiye Temas Noktaları'ndan Seferihisar Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Per., 20/02/2014 - 10:36


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!