Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Çok geç olmadan...

Benim dışımda da bir dünya var deyip, dünyayı keşfedin ve fırsatlarınızı arayın çok geç olmadan!

Her gencin daha doğrusu her insanın hayalidir, dünyayı keşfetmek, başka ülkelere gitmek, oraların yerel yemeklerini yemek, folklorik ögelerini öğrenmek, o ülkenin tarihi ve turistik yerlerini görmek ve en önemlisi kültürleri hakkında bilgi edinmek.


Yalnız bu hayale ulaşmak çokta kolay değildir normalde, turla gideyim desen epey yüklü bir fatura ödemelisin ve bu hayatının baharında bir üniversite öğrencisi için genelde hayalden öteye gidemez. Çalışmaya başladın bu seferde zamanın yok, hem de paket şeklinde gezdirildiğin, belli turistik yerlerin dışına çıkamadığın ve sadece bir rehberin abartılı bir şekilde anlattığı tanıtım dışında gerçekten farklı ülkelerin halklarıyla iççice olup, kültürlerini birebir yaşama şansın olabilir mi?


Gençlik değişimleri bunun için bulunmaz bir fırsat, farklı ülkelerden genç gruplarına bir araya gelme ve birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunar. Gruplar, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında Gençlik Değişimini birlikte planlarlar. Gençler bu Eylem ile yurt dışındaki projelere katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler yapabiliyorlar. Ayrıca belki de Türk genci için en önemli fırsat bir Gençlik Değişimine katılmak için yabancı dilinizin çok iyi seviyede olması da gerekmiyor. Avrupa Gönüllü Hizmeti dışında kısa süreli de olsa sıkılmadan başka ülkeleri ve kültürleri keşfetmenin fırsatıdır.

Benim dışımda da bir dünya var deyip, dünyayı keşfedin ve fırsatlarınızı arayın çok geç olmadan!

Şerife KALAYCI
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Yabancı Diller Yüksekokulu

Yayınlanma: Cmt., 23/08/2014 - 20:46


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!