Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Her Genç Bir Kaşif...

Keşfetmek için...

İnsanlık için keşif kelimesi bilinmeze doğru bir adım, bir gizemdir. Bir yandan yeni  yerler görme, yeni buluşlar yapma konusundaki merak içimizi hareketlendirirken diğer yandan şüpheler, tereddütler bizlere hep korku salmıştır. Bu yüzden korkusunu yenenler keşfedip insanlığa önemli katkılar sağlarken, şüphelerine yenik düşenler de bu katkıları seyretmekle kalmıştır.

Merak ediyorum, acaba Evliya Çelebi gördüğü rüyadan etkilenip yollara düşmeseydi; veya Edison yaptığı pekçok testteki başarısızlıklar neticesinde çalışmalarına son verseydi bugün gitmediğimiz coğrafyaları, geçmişlerini bilebilir miydik veya ampul yerine başka bir şey mi kullanırdık? Arşimet “evreka” deyip bütün cesareti ile sokaklarda koşturmasaydı, denizler okyanuslar bizim için ne kadar süre daha insan yutan canavarlar olurlardı.

Geçmişe baktığımızda görüyoruz ki kaşifler belki cesaretlerinden belki de meraklarından dolayı hep arayışta olan, sürekli düşünen insanlardı. Ve keşiflerin iyi veya kötü bedelleri vardı. Günümüzde ise keşfetmek, öğrenmek, gelişmek artık daha kolay görünmekte. Christoph Colomb’un, Dietrich Pinning’in aylarca yolculuk yaparak gittiği ve yeni kıta olduğunu anlamadığı yerler hakkında bir tıkla milyonlarca bilgi alabiliyorsunuz bugün. Eskiden bilim için nice yollar, yıllar harcanırdı; şimdi ise bilgiye erişim inanılmaz derecede kolay. Ve hayat inanılmaz derecede kolaylaşmaya devam ediyor.

Keşfetme olanaklarının giderek kolaylaştığı günümüz dünyasında, Avrupa’sında ; Eurodesk’in de bu süreci gençler için kolaylaştırma yolunda önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Bilgi çağının getirdiği iletişim olanaklarının verimli olarak kullanıldığı Eurodesk ile her gencin bir “kaşif” olacağından eminim. 

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla yazılmıştır.

Yayınlanma: Sal., 25/02/2014 - 12:39


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!