Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Eskişehir Kullanma Kılavuzu

Eskişehir'i mi merak ediyorsunuz? İşte size şehri keşfedebileceğiniz bir fırsat!

 

Önemli Not: Bu klavuz Eskişehir’i kolayca kullanabilmen için uzman klavuzistler, ordinaryus şehir tarihçileri, öğrencilikte 32. senesini tamamlayanlar ve bir grup genç tarafından hazırlanmıştır.

Ne iyi ettin de geldin, hoşgeldin..


Biliyorum kafanda onlarca soru ve sorun var, gidiyorum ama nereye gidiyorum, ne yapar ne ederim, ne yer içerim, nerde kalırım, nasıl ulaşırım, insanlar nasıldır, burası neresi, ben kimim gibi gibi.. Biliyorum çünkü bunları biz de sorduk, kiminin yanıtını bulduk bulamadık, bildiklerimizi de ilerleyen satırlarda derledik topladık.

Hadi başlayalım..

Eskişehir’e dışarıdan geldiğini farz ediyoruz, zaten buralıysan bu paragrafı atlayabilirsin. Burada hepimize yetecek kadar, her keseye uyacak çeşitlikte ev, yurt, apart imkanı var(Detaylı yurt ve apart bilgileri için www.tepebasigenclikmerkezi.com bak). Başını koyacak yastığının nerede olacağına karar vermen uzun sürecek, sakin sakin seçimini yap. Yurt çalışanlarıyla, komşularla, ev-oda arkadaşlarıyla yada emlakçıyla iyi geçinmek işini kolaylaştırır. Artık büyüme vakti (ben zaten büyüdüm deyip kıskıs gülme bize) bir şehirde tek başına yaşamayı, tek başına yolculuk yapmayı, elindeki parayı idareli kullanmayı, zaman zaman parasız kalmayı, faturalarını kendin ödemeyi, resmi işlerini halletmeyi, kısacası kendi başının çaresine bakmayı bir şekilde öğreneceksin.


Bazı eşyalara ihtiyacın olacak, öğrencisin, yine ilk tercihin senin gibi öğrencilerin sattığı eşyalar olabilir. Bunlara ulaşmak için, camlara, direklere yapıştırılmış ilanlara dikkatlice bak, bu tip paylaşımların yapıldığı internet sitelerini araştır. Ve spotçular.. Mobilya mağazalarından daha fazla görebilirsin etrafta, Bayat Pazarını da gezmeyi ihmal etme, yıldız durağına yakın, zaten kime sorsan tarif eder. Pazarlığı elden bırakma, gerekirse çirkef ol:)


Bunlar dışında büyük alışveriş merkezleri, Çarşı yada Hamamyolu gibi yerlerde çılgıncasına alışveriş yapabilirsin. Ucuza kaliteli ve güzel kıyafetler bulabileceğin bir yer var,  Çarşamba pazarı, namı diğer Çarpa. Tramvaya atlayıp Atatürk Bulvarında indiğinde, akın akın bir tarafa doğru yürüyen insanları takip edersen bulabilirsin, Çarşamba günleri kuruluyor demeye gerek var mı ki?
 

Neredeyse bütün trenlerin durduğu, otobüslerin geçtiği şehir Eskişehir, tatil öncesi, bayram zamanı, vize-final haftası sonrası biletlerini alma işini son güne bırakma “evime gideyim yeter abi, ayakta da giderim” dersin, dinlemezler. Bizden duymuş olma ama bu riski alabilirim dersen kalkmasına az kalmış otobüslerden düşük fiyatlara bilet alabilirsin.


Şehir içi ulaşım yoğunlukla tabanvay, tramvay, otobüs, minibüs, bisiklet şeklindedir. Bir eskart sahibi olmak işini kolaylaştırır (eskart için gerekli belgelerle çarşıdaki Bilem’e başvurulur, gerekli belgelerin listesi ve Bilem’ in adresi kılavuzun son sayfasında) otogar-ssk ve opera-osmangazi üniversitesi arasında çalışan 2 tramvay var, 2 tramvayın da geçtiği ortak durak çarşı durağı, burada bir tramvaydan diğerine aktarma yapabilirsin. Bizim sana tavsiyemiz 2 tramvaya da binip şehri baştan sona görmen. Dikkat et ters yöne giden tramvaya binme, unutma tramvayın önündeki ışıklı yazı gittiği son durağı ifade eder. Bu arada yürürken tramvaylara çok dikkat et, bir de bisikletlilere. Bisiklet demişken, bol bol kullan, kullanmayı bilmiyorsan öğren, şehirde rahatça bisiklete binebilmen için, bolca bisiklet yolu, bisiklet park noktaları ve bisiklet kiralayabileceğin yerler de var. Arada bir porsuk üzerinde hareket eden botlara binmeyi ihmal etme, gondollarda romantizmin tadını çıkar.
 

Bu arada sana bir gerçeği açıklayacağız. Eğer Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi,’nde BESYO’da, Sivil Havacılık’ta yada hazırlık okuyacak olanlardansan önce kampüsünün Yunus Emre değil, şehrin 56394 km batısındaki İki Eylül Kampüsü olduğu gerçeği ile karşılaşacaksın, sonra kırmızı 4 (otobüs kırmızı değil, otobüsün numarası kırmızı, bide siyah 4 var karıştırma) ile ulaşımın zevkine varacaksın. Merak etme dağdan kurtlar inmiyor. Tabii Osmangazi Üniversitesinin de farklı yerleşkelerinin olduğunu unutma. Meşelik, Bademlik ve Çamlık.. Meşelik ve Bademlik ayrımı biraz karışık ama sadece İlahiyat Fakültesi ve yabancı diller bölümleri Çamlık’ta, Çamlık’a ulaşmak için otogar yönüne giden tramvaya binip devlet hastanesi durağında inebilirsin.


Evet kimse annen kadar güzel yemek yapamaz, ama seni düşünen birileri var burda sabahları hem ısınasın hem de zihnin açılsın diye Gençlik Merkezine her gün 07:30 ile 09:30 arasında ücretsiz çorba koyduk okula giderken kapıdan çorbanı almayı unutma (merak etme seni okula kaseyle göndermiyoruz kağıt bardaklarda veriyoruz) . Özellikle üniversite kampüsleri etrafında konuşlanmış, ev yemekleri yapan yerler var, birkaç deneme yanılma sonrası damak tadına en uygun yeri bulabilirsin, milyonlarca tantunici göreceksin, şaşırma burası Mersin değil, ama 3 öğün tantuni yenebilinen bir yer. Çorbacılar mühim, sıcak sıcak, oh mis. Çibörek yemeyi unutma (onun adı çiğbörek değil, tabii yediğin şey çiğ de değil) Bunlar dışında her türlü yeme içme yerini rahatça bulabilirsin. Okul yemekhanelerinden yararlanmaya çalış. Her insan bir süre sonra makarna ve yumurta yemekten bıkar, yavaş yavaş yemek yapmayı öğren, yemek yapıp bizi de davet et.
 

Biraz da eğlence, dans, müzik. Adalar, Vural Sokak… pek çok farklı mekan var, şuralara git dersek reklama girer, en iyisi sen kaşif tarafını çalıştır. Gündüzleri de geceleri de güvenli, canlı, ışıl ışıl bir şehirdesin, tadını çıkar. Konserleri takip et, ne olur gitmem deme bolca operaya git, haller’de, opera’da yada belediye tiyatrolarında çok ucuza tiyatrolar izleyebilirsin, ama biletler için elini çabuk tut, satışa çıktığı anda tükenir, çünkü burada gençlik kültürü elden bırakmaz. Büyük alışveriş merkezlerinde, Anadolu Üniversitesinin içinde sinemalar var, bir de Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi var ( her hafta pazartesi akşamları bir film yayınlanır sakın şaşırma film gösterimleri ücretsizdir. Birde yaz okuluna kalırsan eğer yine Tepebaşı Belediyesinin Özdilek Sanat Merkezinde Açık Hava Yaz Sinemalarına gitmeyi unutma, beyaz perdenin tadını çıkar. Festivalleri takip et, sergileri kaçırma( güzel sanatlara ilgin varsa eğer Özdilek Sanat Merkezinde diğer öğrenciler gibi sende ücretsiz sanatsal çalışmalara katılabilirsin), duyuru panolarını incele. üniversite okuman hayatında bir şeyleri değiştirsin.. Hatta belki sen dünyayı değiştirebilirsin, pek çok kulüp, sivil toplum kuruluşu ve insiyatifler var, gençlik çalışmaları yapan pek çok kurum var, ilgine ve derdine göre buralarda yer al.

Gez tabii.. Eskişehir, turistik şehir, küçük Venedik, heykel şehri, şehri aşk, artık sen adını ne koyarsan. Odunpazarı Evleri, Arkeoloji Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Hava Müzesi ve Cam Müzesi görmeni şiddetle tavsiye ettiğimiz yerler. Tabii bide Frig Vadisi (Yazılıkaya). Kendini doğanın kollarına bırakmak, top oynayıp ip atlamak, biraz stres atıp dinlenmek istersen Kentpark, Sazova ve Çamlıca parkları tam sana göre, en iyi Eskişehir manzarası için de doğru adres Çamlıca Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı. (Ulaşım için 29-39  Numaralı otobüslere binebilirsin). Sırası gelmişken gezerken edinebileceğin bir yanlış izlenimi hemen düzeltelim. Yaşlıları evlerine kapatıp üzerlerine kapıları kilitlemiyoruz, sadece çok fazla genç var, bu yüzden sokaklarda hep gençleri görüyorsun:)

Eskişehir’in havasının psikolojik buhranları çoktur, yazları sıcaktır(çok açıklayıcı oldu bu) en olmadık zamanda yağmur yağabilir, efsane olmuş kışları manik depresif olur, hava -3418 dereceleri bulur bazen. Şaka tabii, ama soğuktur, soğuğu serttir sıcak yörelerden geliyorsan azıcık zorlar, ama alışırsın, bize göre karın tadını çıkarmaya bak..


Musluk suyu içilmez, kalabak su içilir, kalabak su satan kamyonetler dolanır günün her saati, önce sinirini bozar kalabak suyun melodisi, sonra onunla dans etmeye başlarsın, en sonunda bir de bakarsın ki o ses olmayınca kendini kötü hissediyorsun.


Uçak(jetler) geçerken kafanı kaldırıp yukarı bak ki, kim bu şehirde yeni, kim eski anlayabilelim:) Bide uçak geçerken konuşmaya devam etmeye çalışarak yorma kendini, bırak geçsin öyle devam et, mesela tam şu anda jetler geçiyor, 10 gök gürültüsü arka arkaya gürlüyor gibi ama buna da alışacaksın. Bu sesler sana ninni gibi geliyorsa, ah ben de havalarda süzülsem diyorsan İnönü Eğitim Merkezi’nde farklı deneyimler yaşayabilir, kurslara katılabilirsin.

Eğer doğru kullanmayı bilirsen çok seveceksin burayı, burada okuyan öğrencilerin %76,3416’sı gibi Eskişehir’de yaşama hayalleri kuracaksın. Annelerin babaların içi rahat etsin, çocukları güvenli bir şehirde, zaten korkulacak bir şey olsaydı Eskişehir’i Türkiye’nin en yaşanılabilir 2. şehri seçmezlerdi dimi. Bu kılavuz bir başlangıç olur belki, biz öyle umduk, yazdık.. Elbette sorular, sorunlar tükenmez, bir kısmı da burada yanıtlanmaz.. Bizi her yerde bulabilirsin, oturup karşılıklı bir kahve içip, iki lafın belini kıralım dersen de Tepebaşı Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Merkezindeyiz. Merkezde Kişisel gelişimin için birçok ücretsiz kurstan faydalanabilirsin, şehirdeki değerlere katkıda bulabilirsin eler yapıyoruz merak ediyorsan www.tepebasigenclikmerkezi.com bak. Daha çoook şey yapıcaz birlikte:)

( tepebaşı gençlik merkezi üniversite caddesi üzerinde, Anadolu üniversitesi girişine doğru giderken sağda, dönerken solda.. Plaka 26, telefon kodu 0222, takım Eskişehirspor)

Şimdiden biraz Eskişehirli oldun bile, görüşmek üzere..

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Yayınlanma: Per., 12/12/2013 - 15:46


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!