Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Yakın gelecek için planlarınız var mı?

© iStockphoto.com - asiseeit
© iStockphoto.com - asiseeit
Eğer boş vaktiniz varsa, neden başkaları için bir şeyler yapmayasınız?

Bir değişiklik yapın

Hiç gerçekten kayda değer bir şeyler yapmak istediniz mi? Eğer 17-30 yaş aralığındaysanız, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) programı ile yurtdışında gönüllü olmayı düşünün. Doğru projeyi bulduğunuzdan emin olmak için erken başvuru yapın (mümkünse yaklaşık bir yıl öncesinden).

Bir Avrupa ülkesinde AGH projesine başvuru yapmak için bu talimatları takip edin.

Eğer bir şey bulamazsanız panik olmayın! Yurtdışında gönüllülük projesi düzenleyen pek çok diğer kuruluş var.

 

Topluluğun bir parçası olun

Eğer açık havada çalışmaktan ve yeni insanlarla tanışmaktan zevk alıyorsanız, residential (çalışma kampları) gönüllüğü düşünebilirsiniz. Residential projeler genellikle yerel topluluk veya çevre projelerinde çalışan uluslararası gruplarda 2-4 haftalık gönüllü çalışmalardan oluşur. Residential gönüllülükle ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

 

İş başında eğitim

Stajyerlik, kendi ülkenizde veya yurtdışındaki bir iş hakkında profesyonel deneyim kazanmanın ve bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir. Çoğu staj 3 ay ile 1 yıl arasında olmaktadır, bu nedenle eğitiminizi tamamladıktan sonra veya çalışma programınızın bir parçası olarak yapmak daha iyidir. “Çalışın ve öğrenin” bölümümüzün yanı sıra mevcut staj fırsatlarını öğrenmek için mezunlar için staj AB sayfasını kontrol edin ve daha detaylı bilgi için staj hakkındaki yazımızı okuyun.

 

Diğer yurtdışı fırsatları

Yurtdışında çalışmak veya okumak için diğer online fırsatlar da mevcut.

Eurodesk Son Başvuru Tarihi Hatırlatıcı eğitim programları ve yerleştirmeler de dahil olmak üzere yaklaşan başvurular hakkında detaylı bilgiler sunar. Son dakika gönüllülük yerleştirmelerini Eurodesk’in Son Dakika Fırsatları sayfasında bulabilirsiniz.

Eğer çocuklarla çalışmak isterseniz, yurtdışında bir aileyle birlikte yaşamak ve çocuk bakımı veya ev işlerine yardım ederken dil öğrenmek için bir şans olarak au pair olarak çalışmayı düşünebilirsiniz.

Veya başka bir Avrupa ülkesinde mevsimlik iş düşünebilirsiniz.

Yayınlanma: Çar., 25/11/2015 - 09:06


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!