Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

TANIŞTIM,ÇALIŞTIM, ÖĞRENDİM VE ARTIK BİLİYORUM!

Toplumun ihtiyaç duyduğu belli başlı her konuda gönüllü çalışmayı öğreniyordum ve bu öğrenmenin bir sınırı olmadığını “HAYAT BOYU ÖĞRENME” dediğimiz şeyin gerçekten doğru olduğunu fark ediyordum.

Toplum içinde ve toplumsal çalışmalar içerisinde yer alarak gönüllü olarak çalışıp topluma faydalı olmak topluma faydalı olurken de kendi kişisel becerilerimi arttırarak kendimi geliştirmek.

Ben gençlik çalışmalarına katılmadan önce gönüllü çalışma,gönüllülük,topluma yararlı çalışmalar üretmek konusunda bilgi ve deneyim sahibi değildim. Girdiğimde ortamlarda sohbetlerde yada okul hayatımda konuşulan bir konu hakkında bilgim ve fikrim olmasına rağmen kendime güvenim olmadığından çıkıp fikir beyan etmekten kaçınır hitap etmemek için köşe bucak kaçardım. Fakat bir gün gençlik çalışmaları ile tanıştım ve hayatım değişti.

GAP Gençlik Evleri,Ulusal Ajans ve Ulusal Gençlik Parlamentosu bu benim için hayatımın dönüm noktası idi. Televizyonlarda,gazetelerde gördüğüm ama o zamanki aklımda  ne için yapıldığı yada kimin için nasıl yapıldığı ile ilgili bir sürü soru bulunan bu çalışmaların içinde buluverdim kendimi bir üstadımın beni gençlik çalışmaları ile tanıştırması sayesinde.

Bu çalışmalar ile uğraşmaya başlayınca hem kendimi mutlu hissediyordum hem de kendimdeki değişimi fark ediyordum. Yapılan çalışmaların yürütülen projelerin içinde yer almak orada çalışmak ve çalışırken insan hayatına dokunacak faydalı işler çıkarmak gerçekten beni mutlu ediyor ve bana huzur veriyordu. Artık bende bu ailenin bir parçası idim yapılan bir kampanya,düzenlenen bir festivalde çocuklar için yaşlıların için yada kadınlar için kısacası toplumun ihtiyaç duyduğu belli başlı her konuda gönüllü çalışmayı öğreniyordum ve bu öğrenmenin bir sınırı olmadığını “HAYAT BOYU ÖĞRENME” dediğimiz şeyin gerçekten doğru olduğunu fark ediyordum.

Ve artık bende değişmiştim artık özgüvenini kazanmış çıktığı ortamlarda fikir beyan edebilen evden çıkamazken yurt dışına tek başına gidebilecek kadar ayaklarımın üzerinde durabiliyordum. Artık her ilden ve bazı ülkelerden arkadaşlarım vardı sıkça görüştüğüm misafiri olduğum ve ev sahipliği yaptığım bir sürü dostum.

Beni bu çalışmalara katan dostlarıma Ulusal Ajansa ve hali ile EURODESK’e GAP Gençlik Evlerine ulusal gençlik parlamentosuna hayatıma kattıkları artı değer için teşekkür ediyorum.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktalarından Siirt Gençlik Sosyal Gelişim Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Cum., 21/02/2014 - 13:26


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!