Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Üniversite Eğitiminize Yurtdışı Deneyimi Katın

Günümüzde gençlerimizin ufuklarını geliştirmesi eğitimlerini güçlendirmesi ve çeşitlendirmesi için çok çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Bu imkanların başında...

Sevgili Gençler,

            Eğitim süreciniz kariyeriniz için çok önemli bir unsur.iş hayatınıza atılmanız öncesindeki son adım, ne kadar donanımlı ve bilgili olursanız, emeklerinizin karşılığını almanızda ve hayallerinize ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Günümüzde gençlerimizin ufuklarını geliştirmesi eğitimlerini güçlendirmesi ve çeşitlendirmesi için çok çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Bu imkanların başında Erasmus gelmektedir. Ardından Mevlana Değişim Programı ve Üniversitenizin dünyadaki diğer eğitim kurumlarıyla yaptıkları ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışında eğitiminize devam edebilirsiniz.

            Bu fırsatlara kısaca bir göz atalım:

 

Erasmus

Eğer Üniversiteniz Türk Ulusal Ajansı tarafından “Erasmus Charter” ı almaya hak kazanmış bir kurumsa, Üniversitenizin “Erasmus Ofisi” ile irtibata geçerek, okumakta olduğunuz bölümün daha önce yapmış olduğu bir “Erasmus” anlaşması kapsamında 1 yarıyıl yani en az 3 ay veya 2 yarıyıl en fazla 12 süreyi kapsamak şartıyla Avrupa’da eğitiminize devam edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/erasmus-program%C4%B1

 

Mevlana Değişim Programı

Erasmus programından farkı Avrupa dışındaki tüm dünya ülkelerini kapsayan bir değişim programı olup, Üniversitenizin Mevlana Koordinatörlüğü’nün Avrupa dışında kalan tüm ülkeler ile yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde 1 yarıyıl yani en az 3 ay veya 2 yarıyıl en fazla 12 süreyi kapsamak şartıyla eğitiminize yurtdışı deneyimini de katabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://www.yok.gov.tr/web/mevlana

 

İkili Anlaşmalar

Üniversitenizin dünyadaki tüm eğitim kurumlarıyla yapabildikleri ve bunu resmi çerçeve ile sınırlarını çizdikleri anlaşmalar olarak değerlendirebilirsiniz. Bu kapsamda okumakta olduğunuz bölüm için çift diploma olanakları, anlaşma kapsamında belirtilen süreleri kapsayacak süre içinde yurtdışında eğitiminize devam etmek gibi bir çok imkana sahipsiniz.  Detaylı bilgi almak için:  Üniversitenizin “Dış İlişkiler” birimi ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Yayınlanma: Per., 20/02/2014 - 10:28


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!