Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Projenin Güzellikleri

Biz, Girişimci Parmaklar ismiyle “İsraf Etme, İdrak Et” isimli AB Gençlik Eylem 1.2 projesiyle, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde faaliyet gösteren bir proje grubuyduk.

Bütün hazırlıklarımız tamamlanmıştı ve Polonya’dan proje ortaklarımızı bekliyorduk. Proje ortaklarımız geldiği zaman, onları içten ve samimi bir şekilde karşıladık, aynı şekilde onlarda bizi. Bu bize gelecek yedi günün çok güzel geçeceğini gösteriyordu. Ortaklarımız yedi gün kalacaklardı ülkemizde ve artık projemizin uygulama aşamasındaydık. Yedi gün boyunca birçok aktivite yapacaktık. Proje tanıtımı ve grupların birbirini tanıtmasından sonra ayraç yapımı ve abajur yapımı gibi birçok aktivite yaptık. Bazı yaptığımız çalışmaları da okulumuzun diğer proje kulüpleriyle ortak gerçekleştirdik. Projede her dakikamız çok değerli ve güzel geçiyorduk. Projemizi gerçekleştirirken kendi kültürümüzü Polonyalı ortaklarımıza aktarıyor en iyi şekilde onlara ev sahipliği yapıyorduk. Aynı şekilde onlarda bize kendi kültürlerine ait şeyleri tanıtıyordu ve çok güzel kültürler arası etkileşim oluyordu. İki farklı kültüre sahip olsak da, geçirdiğimiz o güzel zamanın tarifi yoktu. Belki bazen de dil sorunu yaşıyorduk ama buda birbirimizi anlamada bize engel teşkil etmiyordu.

Projemizin konusu olan israf, bütün dünyanın en büyük problemlerindendi. Bu noktaya temas ederek gençlerin tüketim alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan broşürler, afişler ve seminerler verdik. Polonyalı ortaklarımızı Ankara’mız da bulunan bir ortaokulumuza götürdük ve genç arkadaşlarımızı tasarrufa yönlendirmek için ortaklarımızla beraber ilaç kutularından yaptığımız kumbaralarımızı dağıttık. Onlara da bu bilinci işlemenin verdiği mutlulukla projemizi en iyi şekilde tamamlıyorduk. Şahsım adına bu projeden birçok tecrübe elde ettim. Her aşamasında sorumluluklar alarak projemize katkı sağlamanın verdiği hazzı yaşıyordum. Arkadaşlarımızla beraber yedi (güzel) günün ardından elde ettiğimiz tecrübelerle gençleri projelere teşvik ediyor ve onlarından proje yapmalarına yardımcı olmaya çalışıyorduk. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Alperen AMİL, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Yayınlanma: Pzt., 02/03/2015 - 16:43


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!