Den europeiske ungdomsportalen
Informasjon og muligheter for unge i aldersgruppen 13 til 30.

Çeşitlilik, Globalleşen dünyanın bir gereği olarak hayatımızda...

Çok kültürlü öğrenme için drama terapi konulu proje İspanyada gerçekleşti. Grup lideri olarak katıldığım bu proje yurtdışında İYA ile katıldığım ikinci proje oldu.

Çok kültürlü öğrenme için drama terapi konulu proje ispanyada gerçekleşti. Grup lideri olarak katıldığım bu proje yurtdışında İYA ile katıldığım ikinci proje oldu. 

Projeye giderken grup lideri olarak gitmenin yüklediği sorumluluklar ve orada projenin konusuna olan yabancılığımdan çekincelerim oldu. 

Lakin orada bilgiden daha çok öğrenme ve uygulamalı bir eğitim olduğundan dolayı proje konusundan bir alt yapım olmaması sorun olmadı hakeza grup arkadaşlarımla geçmiş tecrübelerimden yararlanarak Türk grubunu en iyi şekilde temsil ettik. 

Birazda sosyal durumdan bahsetmek gerekirse ulaşım çok kolay oldu havaalanından bizi alarak otele yerleştirdiler. Otel çok güzeldi havuz imkanından açık büfe yemeklere hatta bize özel helal yemekler yaptırdılar. Projeden arta kalan boş zamanlarda havuz ve deniz için bize zaman verdiler böylelikle hem proje hem de tatil tadında idi. 

Biraz da maddi konulardan bahsetmek gerekirse biz sadece yol parasının yüzde 30 unu ödedik ve orada paramızı verdiler. Pasaport işini ise İYA gri pasaport aldırarak halletti ve pasaport parasını bile projeden aldık. Sonuç olarak maddi konuda projede hiçbir sıkıntı çekmedik. Projeye katılımcı olarak Yunanistan Romanya İspanya Türkiye İtalya dan toplamda 30 kişi katıldı. 

Bu bize çeşitli ülkelerden gelen insanlarla tanışma kültürlerini öğrenme arkadaş kazanma fırsatı verdi. Bence projenin en önemli bize katkısı ön yargılardan arınarak insanlara ırk dil din farkı gözetmeden saygılı bir şekilde davranma konuşmayı öğretti. Çeşitlilik globalleşen dünyanın bir gereği olarak bizim hayatımızda baş gösterdi.

Cihan Topaç

 

Publisert: Man, 17/11/2014 - 13:29


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Trenger du eksperthjelp eller råd?

Ask us!