Den europeiske ungdomsportalen
Informasjon og muligheter for unge i aldersgruppen 13 til 30.

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNDE BÜYÜK REFORM

2013 yılı Aralık ayında TÜGİAD, İşitme Engelliler Federasyonu ile işbirliği yaparak “112ID Acil Sağlık” isimli bir projeyi Avrupa Birliği ve Türkiye desteğiyle yaşama geçirdi.

 

2013 yılı Aralık ayında TÜGİAD, İşitme Engelliler Federasyonu ile işbirliği yaparak “112ID Acil Sağlık” isimli bir projeyi Avrupa Birliği  ve Türkiye desteğiyle yaşama geçirdi.

Proje kapsamını anlatan toplantıda açıklama yapan TÜGiAD Başkanı; her türlü engele karşı olduklarını, yaşamın her alanında karşılaşılan engellerden birinin de işitme engelli vatandaşlarımızın acil durumlarda yardım merkezi ile iletişim kuramaması olduğunu belirtti.

Bu bağlamda, proje kapsamında bir cep kitabı oluşturulacak, sağlık personeline gerekli malumatlar verilecek ve proje sayesinde işitme engeli olan vatandaşların acil bir durum vuku bulduğunda çağrı merkeziyle iletişim kurabilmelerine de olanak sağlanacak.  

 

Projenin AB destekli olması, Türkiye için  uluslararası tanınırlık, bilgi ve teknoloji transferi, fon arttırımı gibi hususlarda birçok yarar sağlayacak.

 

Proje gerçekleştirilirken, sağlık sektörüne ilişkin mevcut istatistikler ve parametreler incelenecek, araştırılacak ve toplanacak. Bunun yanında toplanan tüm bu bilgi ve belgelerin yeni oluşturulacak bir web sitesi üzerinden yayınlanması planlanıyor.

 

Avrupa Birliği desteğiyle finanse edilen proje, faaliyetlerini ve koordinasyonunu  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak halen sürdürüyor.

 

Projenin amaçları

·         İşitme engellilerin acil sağlık hizmeti ihtiyaçlarını giderebilmeleri aşamasında toplumsal entegrasyonlarının geliştirilmesine katkıda bulunmak.

·         İşitme engellilerin acil sağlık hizmeti ihtiyaçlarını giderebilmeleri aşamasında karşılaştıkları iletişim problemlerinin giderilmesine katkıda bulunmak.

·         İşitme engellilerin 112 Acil Servis iletişiminde görüntülü çağrı merkezi aracılığı ile sağlık hizmetlerine erişim imkânlarının iyileştirilmesine katkıda bulunmak.

Publisert: Man, 24/02/2014 - 10:05


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Trenger du eksperthjelp eller råd?

Ask us!