Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Bir Maruzatım Var İsveç Çalışma Ziyareti

Çoğunluğumuzun gençlik çalışanı olduğu arenada aramızda kadın, çocuk ve doğa kurumlarında çalışan kurum temsilcileri ile Stockholm’deki 4 farklı sivil toplum örgütünü 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında ziyaret ettik.

Bir Maruzatım Var! Projesi kapsamında 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında Stockholm’e Türkiye’den 8 farklı kurumun temsilcileri ve 2 koordinatörümüz ile bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Çoğunluğumuzun gençlik çalışanı olduğu arenada aramızda kadın, çocuk ve doğa kurumlarında çalışan kurum temsilcileri ile Stockholm’deki 4 farklı sivil toplum örgütünü ziyaret ettik.  Peki neden bu ziyaret bizim için önemliydi ve biz neler yaptık?  İlk gün Stockholm’ün Alby banliyösünde kurulmuş olan Fanzingo Gençlik Derneği’ne gittik. 18. Yy”dan kalan tarihi bir şarap mahzeninin önce fabrikaya ardından da araba tamirhanesine dönüşmesinden sonra Fanzingo iki katlı mekanı devletten kiralayarak bir gençlik merkezine dönüştürmeye karar vermiş. 2005 yılında çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu bölgede kurulan Fanzingo’nun hedef kitlesi bölgede yaşayan dezavantajlı gençlerden oluşuyor. Türkiye’de bir sivil toplum örgütünün sahip olduğuimkanlar ile Fanzingo’yu kıyaslamak bile çok garİpseneceği için kısaca beni nelerin şaşırttığı ile başlamak istiyorum. İki katlı bir binaya sahip olan derneğin içerisinde koordinasyon ekibi, gönüllü gençler ve stajyerler tam bir harmoni içerisinde çalışarak bize çok güzel ve verimli bir gün geçirttiler. İçerisinde bir cep sineması, 3 mix odası, 1 radyo odası ve çalışma salonundan oluşan dernekte biz de bizi rahatsız eden toplumsal bir sorun hakkında kısa bir radyo programı kaydetme fırsatı yakaladık.  Gençlerin yapacağı tek şey Fanzingo’ya gelip bir şeyler yapma isteklerini belirtmek ve kısa film, dizi, radyo programı için hazır olan stüdyoların keyfini çıkarmak.

Keyifli geçen bu workshop ile ilk günün ardından ikinci gün RFSL UNGDOM derneğindeydik. Bu dernek Stockholm’ün merkezinde kurulmuş olan ve LGBTQ bireyleri ve özellikle gençleriyle çalışan bir kurum. Stockholm içi de dahil olmak üzere İsveç genelinde kurdukları ağ ile çalışmalarına devam etmekte olan derneğin gençler için düzenledikleri çeşitli bilgilendirme toplantıları, seminerler, film geceleri ve workshopları için kullandıkları bir kat genişliğindeki ofislerini gezme fırsatı yakaladık. En önemli projelerinden biri olan ve 3 yıl devam eden “1000 Pictures, 1000Words” projesi ile 12 farklı şehri dolaşmış ve gençlerle workshoplar yapma imkanı yakalamışlar. Hedef kitleleri 12-26 yaş arası gençlerden oluşan derneğin, 1000’i aşan üyesi bulunmaktaymış. İkinci günün ikinci ziyareti İsveç Müslüman Barış ve Adalet Derneği idi. 2008 yılında şehrin banliyölerinden Müslüman halkın çoğunlukla yaşadığı bir bölgede kurulmuş. Dernek genel itibariye halkın arasında farkındalığı yaratmak amacının yanı sıra aynı zamanda akşamları dersliklere dönüşerek gençler için bir akşam okulu oluyor. 4 kişinin yönetimini yürüttüğü derneğin 1300’e yakın üyesi bulunmakta ve son yıllarda özellikle Avrupa’da yükselişe geçen İslamofobiye karşı çalışmalarına devam etmekteymiş.

Stockholm’deki son ziyaretimizi ev sahibi kurum olan ve bu ziyaretin organizasyonunu yapan İsveç Ulusal Gençlik Konseyi’ne yapıyoruz. Stockholm’de bir göl kıyısına kurulmuş olan LSU, İsveç’teki gençlik alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin toplandığı bir şemsiye kurummuş ve doğrudan maddi yardım yapmaktan ziyade hükümetten aldığı yardımları bu kurumlara dağıtmayı ve aynı zamanda da ayni yardımlar yapmaktaymış. Bir gün boyunca İsveç ve gençlik konusu ağırlıklı yapmış olduğumuz workshopların ardından kendi kurumlarımız ve Türkiye’deki STÖ anlayışı konusunda karşılaştırmalar yapma imkanını bulduk. Bu ziyaret benim için çok verimli geçti çünkü hem kişisel bağlantılarımıgüçlendirmek hem de kurumum için kapasite artırımı yapma fırsatı yakaladım. Gördüğüm şeyleri derneğim ile paylaştım ve  bazı şeyleri değiştirmeye başladık. Bu nedenle de kurumları yerinde ziyaret etmek ve deneyimlerini dinlemek çok önemliydi. Başta İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi ve LSU olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Cemile Asker

Yayınlanma: Cum., 20/12/2013 - 14:50


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!