Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Söz Benim, Kampanya Benim

Sosyal medya hayatımıza her geçen gün biraz daha girmekte.

 

Sosyal medya hayatımıza her geçen gün biraz daha girmekte. Artık herkes istediği fotoğrafı anında paylaşabiliyor, istediği etiketi yazıp bir konuya dikkat çekebiliyor, nerede olduğunu ve ne yaptığını arkadaşlarına veya takipçilerine özgürce söyleyebiliyor. Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası ve onu aktif kullanan bizler de bu durumdan memnunuz. 

Konu aktif kullanmaya gelmişken; ne ölçüde aktif kullanıyoruz ve bu sosyal medya platformlarında aktif katılım sağlayabiliyoruz mu?

Belki de artık vizyonumuzu birazcık daha genişletip bu mecraları sözün bizlerde olduğu aktif katılım platformları haline getirebiliriz. İşte bu noktada Change.Org platformu karşımıza çıkıyor. Peki, kim bu Change.org?

Kendi sitelerinde kendilerini şu şekilde tanıtıyorlar:

“Change.org, nerede olursa olsun herkese görmek istediği değişimi gerçekleştirebilmesi için olanak sağlayan, dünyanın en büyük imza kampanyası platformudur.”

“196 ülkede 70 milyondan fazla Change.org kullanıcısı bulunuyor ve her gün insanlar sitede yer alan araçları kullanarak--yerel, ulusal ve küresel bağlamda-- kendi toplumlarını dönüştürüyorlar. Bu ister, kızının okulundaki kabadayılıkla mücadele eden bir anne olsun; ister bankaların adil olmayan aidatları iptal etmesini isteyen müşteriler; ya da yolsuzluğa bulaşmış görevlilerden hesap sorulmasını isteyen vatandaşlar olsun; senin gibi bireylerin başlattığı binlerce kampanya, Change.org'da başarıya ulaştı ve binlercesi daha her hafta başarıya ulaşıyor.”

Biz gençler olarak kullandığımız sosyal medya platformlarında bir sürü sorundan bahsediyoruz. Yaptığımız eğitimlerde, katıldığımız toplantılarda motivasyonumuzu sorunlar üzerinde yoğunlaştıyoruz. Peki, kaç kere bu sorunları çözmek için bir adım attık? Çözüm yollarında ne kadar söz aldık ve ne kadar aktif katılım gösterdik?

Bu sorunları çözmek için illa sokağa çıkmak, gösteri yapmak ya da başka yollara başvurmak gerekmiyor. Oturduğun yerden bile çözümün bir parçası olabilirsin.

Ayrıca Change.org, sitesinde şunları da paylaşıyor bizlerle:

“Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bir fark yaratabilmek için sahip olduğumuz imkânlar eskiden olduğundan çok daha fazla. Önceleri, insanları bir dava etrafında toplamak fazlasıyla zaman, para ve karmaşık altyapılar gerektiren zorlu bir uğraştı. Ama teknoloji, her zamankinden daha fazla bizi birbirimize yaklaştırdı.”

“Artık, herhangi birinin bir kampanya başlatabilmesi ve kendi bölgesindeki yüzlerce insanı ya da dünya çapında yüz binlerce insanı harekete geçirerek şirketleri ve devletleri daha hesap sorulabilir ve duyarlı hale getirmesi mümkün.”

“Biz, fark yaratmayı kolaylaştırarak ve aslında dik durup fikrini açıkça söylediğinde neleri başarmanın mümkün olduğunun farkına varmaları için insanlara ilham vererek bu çarpıcı dönüşüme ivme kazandırmak istiyoruz.”

“Hiç kimsenin çaresiz olmadığı ve değişim gerçekleştirmenin günlük yaşamının parçası olduğu bir dünya için çalışıyoruz. Bu daha başlangıç ve senin de bize katılacağını umuyoruz.”

Tepkisiz kalma ve şunu unutma; Sen bir şeyleri değiştirirsen bu yolla çevren değişir. Çevren değişirse Dünya değişir.

Dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için ne kadar gönüllüsün?

www.change.org

 

Doğukan DOĞAN

           

Yayınlanma: Çar., 02/07/2014 - 14:37


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!