Europese Jongeren Site
Informatie en kansen voor jongeren in heel Europa.

Dahil Olun!

Dahil olun! Değişin! Değiştirin!

Son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler beraberinde iletişim araçlarının da değişmesine ve çeşitlenmesine sebep olmuştur. Bu değişme ve çeşitliliğinin olumlu, olumsuz yanları ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte; mevcut durumun bilgi paylaşımını, iletim kanallarından uzaklaştırıp “iletişim” kanallarına yönelttiği yadsınamaz bir gerçektir.  Öyle ki; sosyal medya kavramı hayatımıza dahil olmadan evvel bir bilgi örneğin bir televizyon aracılığıyla bizlere iletilirken ve bize iletilen bilgiye geri dönüş yapmamız mümkün değilken şimdilerde durum epey farklılaştı. Tabi o dönemlerde geri dönüş yapamasak dahi bilginin kaynağıyla iletişime geçmemiz mümkündü fakat bu epey yorucu bir süreçti. Günümüzde ise interaktif bir süreç söz konusu. Elimize ulaşan bilginin kaynağına ulaşmak kadar bilgiyi paylaşan ya da paylaşıma dahil olanlarla iletişime geçmek de kolay oldu. Üstelik dahil olmak belki de hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Peki neye dahil olmalı? Sadece ucu bize dokunan sohbetlere mi? Bizi ve çevremizi etkileyen gelişmelere ya da kararlara mı? İlimizi, bölgemizi, ülkemizi, dünyayı etkileyen kararlara mı? Hepsine ve daha fazlasına mı?

Aslında tüm bu soruların tamamının cevabı kendimizde değil mi? Öncelikle kendimize sormamız gereken soru: “Niye dahil olmalıyım?” olmalı. Çünkü kendimizi tanımanın yolu başkalarını tanımaktan geçer. Yerel, ulusal ya da uluslar arası projelerde yer alarak farklı kültürlerden insanlarla tanışmak kendi kültürünüzü ve kimliğinizi tanımanıza yardımcı olur. Aksi takdirde kalıp yargılarımızın ön yargılara dönüşmesi kaçınılmazdır. Dahil olmak kişisel ve sosyal gelişimimize katkı sağlar. Bilgi dağarcığımız geliştiği gibi, dünyaya bakışımız da ancak böylece gelişebilir. Herkesin kendi adına kazanımları farklı olacağı için bu edinimlerin örnekleri çoğaltılabilir.

Çevrenizde meydana gelen değişim ve gelişmelerde söz sahibi olmak için dahil olmak gerekir. Dahil olmanın sağlayacağı avantajlar saymakla bitmeyeceği için şimdi sorulması gereken sorunun “Nasıl dahil olabilirim?” şeklinde olması gerekir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi sosyal medya artık hayatımızın bir parçası… Doğru ve faydalı bilgiye, doğru kaynaklardan ulaşmak da… Hatta bilginin kaynağıyla iletişime geçmek de…

Geriye sadece harekete geçmek kalıyor. Sizler de sosyal projelerde yer alarak çevrenizdeki gelişmelerde söz sahibi olabilir kendinizin ve çevrenizin şekillenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Dahil olun! Değişin! Değiştirin! 

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Düzce Eğitim ve Araştırma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Gepubliceerd: Di, 25/02/2014 - 13:16


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Deskundige hulp of advies nodig?

Een vraag? Klik hier!